
Pielgrzymka małżeństw i rodzin
W dniach 21-22 września odbyła się 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę pod hasłem „Rodziny z serca wzięte”. Pielgrzymi z całej Polski przybyli, aby się modlić się w intencji swoich rodzin oraz prosić o wsparcie i opiekę Matki Bożej Jasnogórskiej. Były wśród nich rodziny i małżeństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej, a także duchowni z diecezjalnym duszpasterzem rodzin ks. Hubertem Wiśniewskim.
Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę Mszą świętą w intencji Ojczyzny i rodzin w kaplicy Matki Bożej. Ważnym elementem tego dnia była Droga Krzyżowa, którą poprowadzono na Wałach Jasnogórskich. Dzień zakończył się tradycyjnym Apelem Jasnogórskim.
W jasnogórskim Apelu, arcybiskup Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny przy KEP, podkreślił, że dziś duszpasterstwo małżeństw i rodzin bardzo potrzebuje wsparcia z góry. Modlił się o dary Ducha Świętego, aby świadomość problemów nas nie przerażała, ale mobilizowała do gorliwej pracy. Byśmy potrafili znaleźć drogę ocalenia dla zagrożonych i poranionych, a dla poszukujących drogę dalszego rozwoju. Arcybiskup Śmigiel modlił się o wsparcie dla młodych, którzy pragną kochającej rodziny, ale boją się małżeństwa, boją się odpowiedzialności za miłość nie na chwilę, ale na całe życie. Dziś młodzi mają inną wrażliwość i często są zagubieni, ponieważ słyszą mnóstwo sprzecznych głosów, które próbują ich przekonać, przekupić, uwieść, a czasem wręcz okłamać.
Modlił się także w intencji małżeństw silnych Bogiem, aby cały czas potrafiły promieniować świadectwem mocy płynącej z sakramentu małżeństwa, by swoim sposobem bycia, więzią miłości kobiety i mężczyzny, którzy troszczą się o dzieci, przekonywali, że rodzina to szczęście i radość. Niech w rodzinach wciąż trwa międzypokoleniowe świadectwo wiary, wzajemna pomoc; niech nie zabraknie katechezy rodzinnej, wspólnego świętowania niedzieli, modlitwy i świadomości, że życie ludzkie zawsze jest skarbem, który należy z miłością przyjąć.
Maryjo, Ty jesteś wrażliwa na ludzkie braki i znasz nasze bolączki i potrzeby, wspieraj małżeństwa przeżywające konflikty i załamania. Pozwól im zrozumieć, że kryzys nie musi prowadzić do końca ludzkiej miłości i rozpadu małżeństwa, ale może być szansą, aby podjąć wspólny wysiłek, konkretną pracę wspartą modlitwą, by nie tylko być razem, ale powtórnie rozpalić ogień pierwotnej miłości, która jest w stanie wszystko przetrzymać – bo dla ratowania rodziny warto uczynić wszystko, co tylko jest możliwe.
Centralnym wydarzeniem była niedzielna Msza św. sprawowana na szczycie jasnogórskim, której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski, który mówił o tym, że DOM opiera się na trzech wartościach: Dobroci, Odpowiedzialności i Mądrości. Dobroć która płynie z serca zostawia po sobie ślady, jest wyczuwalna przez innych – to życzliwość, dobre słowo i wsparcie w trudnych sytuacjach. Ci, którzy mają Ducha Świętego nie rodzą zła. Odpowiedzialność jest postawą, w której zawiera się gotowość do odpowiedzi. Jak przypomniał ordynariusz bydgoski, wielkoduszne i gotowe do poświęcenia otwarcie się na dar rodzicielstwa widoczne było w życiu błogosławionej rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów. Ich wzajemna miłość, zaufanie wobec Boga i uczciwa praca wystarczyły, by zapewnić rodzinie niezbędne warunki do rozwoju.
Biskup przywołał też myśl Petera Sloterdijka, podkreślając, że człowiek współczesny staje się coraz wyraźniej totalnym użytkownikiem świata, tzn. jednostką, która się nie rozmnaża, lecz bawi się samą sobą jako finalnym stanem ewolucji. Proces światowy w całości ma o wiele więcej cech wspólnych z zabawą samobójców na wielką skalę niż z organizacją istot rozumnych dążących do zachowania siebie. To jakby odrzucenie instynktu, który dąży do zachowania samego siebie.
Pod koniec homilii, biskup Włodarczyk podkreślił nieocenioną rolę rodziców, którzy są wzorcami dla swoich dzieci, a ich rola w budowaniu bezpiecznego i stabilnego świata jest niezwykle ważna. Poprzez świadome działania mogą znacząco wpłynąć na rozwój swoich dzieci i przygotować je do radzenia sobie z wyzwaniami przyszłości.
W trakcie liturgii małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie, a nowi doradcy życia rodzinnego złożyli swoje ślubowanie.
Pielgrzymka była okazją do rozmów o adopcji i rodzicielstwie, które były tematem przewodnim tegorocznego spotkania. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w otwartych spotkaniach poświęconych tym kwestiom, w których prelegenci przybliżali trudności i piękno związane z adopcją dzieci.
Już dziś zapraszamy małżeństwa i całe rodziny do indywidualnego lub parafialnego pielgrzymowania w przyszłym roku.
Fot. Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin AG