Abp Kowalczyk na Śląsku
Nigdy nie jest za późno na dialog i porozumienie zainteresowanych stron. Całe społeczeństwo winno uczestniczyć aktywnie w programie naprawczym – mówił abp Józef Kowalczyk 16 grudnia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach podczas Mszy św. w 33. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem abp. Kowalczyka zgromadzili się przedstawiciele władz miasta, województwa, przewodniczący „Solidarności”, ambasador Stanów Zjednoczonych, rodziny pomordowanych, poczty sztandarowe, górnicy, biskupi z metropolii górnośląskiej z abp. Wiktorem Skworcem na czele. Nie zabrakło również nowo mianowanych przez papieża biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej ks. Marka Szkudło i ks. Adama Wodarczyka, obecni również byli biskupi diecezji bielsko-żywieckiej i diecezji sosnowieckiej, liczni kapłani oraz wierni.
Abp Józef Kowalczyk, jako nuncjusz apostolski w Polsce 23 lata temu pobłogosławił pomnik w kształcie krzyża na kopalni „Wujek”, postawiony ku czci dziewięciu zamordowanych górników przed 33 laty, trzy dni po wprowadzeniu przez ówczesne władze PRL stanu wojennego. W kazaniu abp Kowalczyk podkreślił, że tragizm tamtych grudniowych dni podczas których strajkowali i ginęli górnicy, jest wołaniem o godne i trwałe rozwiązanie problemów związanych z branżą górniczą. – Wołaniem są też powtarzające się śmiertelne wypadki, które miały miejsce także w tym roku – przypomniał arcybiskup. Jak zauważył, nigdy nie jest za późno na dialog i porozumienie zainteresowanych stron. Całe społeczeństwo winno uczestniczyć aktywnie w programie naprawczym.
Odwołując się do trwającego w Kościele Adwentu, arcybiskup stwierdził, że jest to również doskonały czas, aby nadzieja znalazła swój konkretny wyraz w praktycznym rozwiązywaniu problemów branży górniczej, zgodnym z systemowym programem zmierzającym do upragnionego celu. Abp Kowalczyk przytoczył fragment wypowiedzi papieża Franciszka, wygłoszonej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu: „jako pasterz, chciałbym skierować do wszystkich orędzie nadziei i zachęty w Panu, który przekształca zło w dobro, a śmierć w życie. W centrum tego ambitnego projektu (Ojców Założycieli Unii Europejskiej) było zaufanie do człowieka, nie tyle jako obywatela, ani też podmiotu ekonomicznego, ale do człowieka, jako osoby obdarzonej transcendentną godnością”.
za KAI