Abp Muszyński: parafia ma wymiar zarówno boski, jak i ludzki

„Parafia jako wspólnota ożywiona miłością, ma wymiar zarówno boski, jak i ludzki. Pod tym względem nie ma ona sobie równej” – mówił w niedzielę 24 lipca w Dziewierzewie (diecezja bydgoska) abp senior Henryk Muszyński podczas Mszy św. odpustowej i rocznicowej kościoła, który przed 30 laty konsekrował.

W wygłoszonej homilii arcybiskup senior przypomniał, że każdy jubileusz, zarówno osobisty jak i wspólnotowy, nie jest zwykłym przypomnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce, ale jest ważnym wydarzeniem wpisanym w dzieje zbawienia i wypełnionym szczególną obecnością, działaniem i łaską Boga.

„Rocznica, którą świętujemy, przywołuje wydarzenia sprzed 30-tu lat, kiedy w miejsce zburzonego w 1939 roku kościoła, po wielkich staraniach i ogromnym wysiłkiem wspólnoty katolickiej, właśnie dzięki konsekracji, świątynia, która nas dzisiaj gości, stała się ponownie Domem Bożym katolickiej wspólnoty parafii św. Jakuba” – przypomniał abp Muszyński dodając, że wydarzenie to nawiązuje do długiej i pięknej historii parafii, sięgającej XV wieku.

„Trudno nie dostrzec w tym szczególny znak Opatrzności. Dzięki konsekracji, wspólnota parafialna zaczęła od nowa żyć bogactwem sakramentów, słowa Bożego i Eucharystią jako chlebem zbawienia. Poczytuję sobie to za szczególny dar, że nawet po tak długim okresie czasu, mogę dzisiaj dzielić radość całej wspólnoty jako konsekrator tej świątyni” – podkreślił arcybiskup senior.

Emerytowany metropolita gnieźnieński przypomniał również, że każdy jubileusz jest „szczególnym czasem łaski i nawiedzenia Boga, duchową przestrzenią umocnienia wiary, a nawet profetycznym spojrzeniem ku przyszłości”. Konsekracja zaś „należy do najbardziej uroczystych obrzędów w Kościele Katolickim. Jest ona niejako przedłużeniem objawienia i konsekracji, która dokonała się mocą Ducha Świętego w momencie chrztu Pana Jezusa w Jordanie”.

Abp Muszyński nawiązał też do istoty parafii wskazując, że jako wspólnota ożywiona miłością ma ona wymiar zarówno boski, jak i ludzki, nie mając pod tym względem sobie równej.

„Nie jest ona zatem jedną ze wspólnot dobroczynnych, ani też nie jest tylko miejscem spotkania wiernych między sobą, a prawdziwym przybytkiem i mieszkaniem żywego Boga. Dzięki zmartwychwstałemu Panu żyje i zbawia On w nas i przez nas” – zaznaczył kaznodzieja dodając za św. Augustynem, że i kościół to nie tyle świątynia z kamieni i złota, ale Kościół żywy i prawdziwy, zbudowany na fundamencie Chrystusa, namaszczony Duchem Świętym –  to ludzka serc wspólnota, ożywiona miłością.

Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Andrzej Stefański proboszcz parafii pw. św Mateusza Apostoła w Lubczu. Uroczystość rocznicowa połączona była z odpustem ku czci patrona parafii św. Jakuba Apostoła

Ks. abp Henryk Muszyński konsekrował świątynie w Dziewierzewie w 1992 roku.

Fot. parafia Dziewierzewo
25 lipca 2022