Abp Muszyński w Bydgoszczy

„Wstępowałem w mury tej świątyni z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością” – mówił 15 października w bydgoskiej parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty abp Henryk Muszyński, który przewodniczył uroczystościom jubileuszowym 25-lecia wspólnoty i dokonał uroczystego wprowadzenia relikwii jej patrona.

Wspólnota została ustanowiona 18 października 1992 roku i była wówczas pierwszą parafią erygowaną przez nowo mianowanego metropolitę gnieźnieńskiego. „Można to porównać do pierwszej miłości, która jest niezapomniana. Wstępowałem w mury tej świątyni z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością. Bogu niech będą dzięki za to wszystko, co tutaj zastaję. Za ten Kościół, który nie tylko żyje, ale wzrasta” – mówił. Arcybiskup senior Henryk Muszyński, zwracając się do wiernych, podkreślił, że jubileusz jest upamiętnieniem znaku wiary, wytrwałości i wysiłku wielu osób. „Upływa dwanaście lat od chwili wmurowania kamienia węgielnego, który jest symbolem Jezusa Chrystusa. Tego, który dźwiga Kościół. Tego, który wyznacza kierunek Kościołowi. Tego, który podtrzymuje to wszystko, co jest z Boga w nas i Chrystusowym Kościele” – dodał

Pierwszym proboszczem parafii św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy został ks. Janusz Sawicki (1992-2000), który w 1993 roku wybudował tymczasową kaplicę z zapleczem socjalnym. Jego następcą został ks. Wiesław Pałuczak (2000-2002), który rozpoczął budowę kościoła. Od 25 czerwca 2002 roku opiekę duszpasterską w parafii sprawuje ks. Mirosław Pstrągowski. „Jako wspólnota uświadamiamy sobie, że każdy jubileusz jest nie tylko wspomnieniem i uczczeniem rocznicy, ale nade wszystko otwarciem nowej perspektywy dla wiary, miłości i nadziei” – powiedział proboszcz ks. Mirosław Pstrągowski.

Kamień węgielny pod budowę świątyni pochodzi z bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Został pobłogosławiony przez św. Jana Pawła II w Krakowie w 2002 roku, zaś wmurowany 29 października 2005 roku. Niespełna cztery lata później – 18 czerwca 2009 roku – w murach budującej się świątyni została odprawiona pierwsza Msza św. Oprócz kościoła zasadniczego w dzień powszedni Eucharystie są sprawowane w kaplicy Matki Bożej Królowej Wszystkich Świętych. Parafia znajduje się w posiadaniu 170 relikwii świętych i błogosławionych, co jest przyczynkiem do bliższego poznawania wybitnych postaci Kościoła i wypraszania łask przez ich wstawiennictwo. 22 maja 2013 roku w liturgiczne wspomnienie św. Rity  wspólnota przyjęła relikwie tej świętej. Od tego czasu każdego 22 dnia miesiąca kościół wypełnia się wiernymi, którzy przybywają z wielu zakątków Polski, by czcić patronkę od spraw trudnych i niemożliwych. Biskup ordynariusz Jan Tyrawa dekretem z 29 lutego 2016 roku powołał przy parafii Diecezjalny Ośrodek Kultu św. Rity, a 22 maja erygował Bractwo św. Rity. Przy ośrodku działa także poradnia oferująca pomoc dla małżonków i rodzin. Od 18 października 2008 roku parafia św. Łukasza Ewangelisty rozpoczęła Wielką Nowennę przed jubileuszem 25-lecia istnienia wspólnoty, odbywając co roku pielgrzymkę na Jasną Górę. Także przez ostatnie dni wierni uczestniczyli w dziewięciodniowej nowennie. Uroczystości dziękczynne z udziałem kapłanów, zaproszonych gości oraz parafian zwieńczył koncert uwielbieniowy w wykonaniu zespołu „Guadalupe” z Lublina. Obchody jubileuszu 25-lecia parafii zakończą się w przyszłym roku – 18 października.
 

M. Jarzembowski
Fot. M. Jarzembowski 

16 października 2017