Abp Polak o ŚDM

„Światowe Dni Młodzieży to wielkie święto, festiwal młodych i Kościoła. To także wspaniała okazja do pokazania piękna, historii i kultury naszej Ojczyzny, zwłaszcza podczas Dni w Diecezjach” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Przypominamy, że te ostatnie za nieco ponad dwa tygodnie.

Udział w ŚDM zgłosiło jak dotąd 560 tysięcy uczestników, z całą pewnością nie jest to jednak liczba ostateczna, szczególnie, że rejestrację przedłużono. Doświadczenie minionych spotkań pokazuje również, że bardzo wielu młodych decyduje się na przyjazd bez rejestracji, co znacznie podnosi liczbę uczestników finalnego spotkania. Jak będzie w Krakowie? Prymas Polski abp Wojciech Polak nie wyklucza, że podobnie. W rozmowie w Echach Dnia w TVP przyznał, że zbliżające się spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem będzie wielkim świętem młodych i Kościoła. Będzie również spotkaniem dwóch płuc Europy, o których tylekroć mówił św. Jan Paweł II, do Polski przyjedzie bowiem liczna grupa młodzieży zza naszej wschodniej granicy, co w dużym stopniu umożliwi prowadzona od początku przygotowań akcja „Bilet dla Brata”. Podobny charakter – jak dodaje – miały również Światowe Dni Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 roku. „Myślę, że to się powtórzy w jeszcze większej skali” – dodał abp Polak.

Mówiąc o historii spotkań zainicjowanych przez Jana Pawła II metropolita gnieźnieński podkreślił, że ich swoistym zwiastunem był niezwykły dialog jaki papież prowadził z młodymi 3 czerwca 1979 roku na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. „Oczywiście nie były to jeszcze Światowe Dni Młodzieży, to tylko analogia, ale miła sercu, zwłaszcza biskupowi z Gniezna” – dodał. Wskazując dalej na początki ŚDM przypomniał, że św. Jan Paweł II widział w młodych przyszłość nie tylko świata, ale i Kościoła. „Mówił do młodych bardzo prosto: wy jesteście przyszłością, a więc do was należy przyszłość, ale i od was zależy przyszłość. Chcemy, żeby młodzi ludzie to właśnie zrozumieli, że od nich zależy także przyszły kształt Kościoła” – podkreślił abp Polak.

Nawiązał też do hasła spotkania „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” przytaczając niedawny apel papieża Franciszka, by o miłosierdziu nie tyle mówić, co je po prostu czynić. „Miłosierdzie to styl życia. Będziemy się tego wspólnie uczyć, także w miejscach, które młodzież odwiedzi w czasie Dni w Diecezjach, w hospicjach, szpitalach, Domach Pomocy Społecznej. Ideę tego hasła będziemy także wyjaśniać podczas katechez. Miejcie wyobraźnię miłosierdzia prosił św. Jan Paweł II. Papież Franciszek dodaje miejcie fantazję miłosierdzia. Chodzi o to, aby to było coś, co płynie z naszego serca, z naszej otwartej dłoni, z naszego życia. Prymas Wyszyński mówił: możesz dać człowiekowi bardzo dużo i serce zranić, a możesz dać niewiele i serce rozradować, jakbyś komuś przypiął skrzydła do ramion. To jest miłosierdzie. Przypinajmy innym skrzydła” – podkreślił na koniec Prymas Polski.

BK
Fot. B. Kruszyk, screen TVP