Abp Polak w Inowrocławiu

Abp Wojciech Polak gościł 18 czerwca w Inowrocławiu. Prymas Polski spotkał się z władzami miasta, odprawił Mszę św. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej oraz poświęcił nowy sztandar dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu.

W słowie skierowanym do braci strażackiej abp Wojciech Polak wskazał na patronującego im św. Floriana, który – jak podkreślił – wstawia się u Boga za wszystkimi strażakami Powiatu Inowrocławskiego, którzy niosą pomoc bliźnim zarówno w zastępach państwowej jak i ochotniczej straży pożarnej. Nawiązując do ich ofiarnej służby zaznaczył, że dobra nie czyni się dla taniej reklamy czy poklasku. „Ma ono płynąć z naszego wnętrza, z serca, z sumienia wrażliwego na drugiego człowieka, na jego potrzeby. Chodzi o troskę o dobro, o niesioną bezinteresownie pomoc, o otwarte serce na potrzeby innych. Tu naprawdę nie ma miejsca na wyrachowanie czy chłodne kalkulacje” – mówił. Zauważył również, że człowiek, któremu niesiona jest pomoc domaga się nie tyle precyzyjnych procedur postępowania ile przede wszystkim głębokiego przekonania, że nasze zaangażowanie i nasza pomoc zrodzi w nim nadzieję. „W ten sposób z naszego działania wypływa nadzieja dla nich i dla nas samych” – mówił metropolita gnieźnieński.

Po zakończeniu Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się na placu przed komendą PSP. W czasie ich trwania abp Wojciech Polak poświęcił nowy sztandar, który następnie został przekazany komendantowi powiatowemu PSP w Inowrocławiu. W uroczystości uczestniczyli także dziekani inowrocławskich dekanatów: ks. kan. Paweł Kowalski oraz ks. prałat Leszek Kaczmarek oraz przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Wojska Polskiego, Policji, Służby Więziennej, Straży Miejskiej, Lasów Państwowych, władz samorządowych oraz licznie przybyli fundatorzy sztandaru. Przed uroczystościami abp Wojciech Polak gościł w inowrocławskim Ratuszu, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą.

MK
Fot. M. Królak, UM Inowrocław