Abp Polak w Pradze

Prymas Polski uczestniczył w sobotę 2 lipca w ingresie abp. Jana Graubnera, nowego arcybiskupa Pragi Prymasa Czech. Abp Polak spotkał się także z jego poprzednikiem kard. Dominikiem Duką OP, któremu podziękował za życzliwość i wizyty w Gnieźnie.

Prymas Polski wręczył nowemu arcybiskupowi praskiemu ikonę św. Wojciecha, a jego poprzednikowi, kard. Dominikowi Duce OP, który wielokrotnie gościł w Gnieźnie – ikonę bł. Stefana Wyszyńskiego. W uroczystości uczestniczył także kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, który przekazał prażanom relikwie św. Jadwigi.

W homilii abp Jan Graubner odniósł się do obecnej sytuacji Kościoła, która, mimo wielu trudności, nie jest przecież pozbawiona nadziei. „Nie mogę nic poradzić na to, że widzę przerzedzające się szeregi księży. A jednak mam nadzieję. Powstają szkoły kościelne, organizacje charytatywne, odnowione wspólnoty różnych duchowości, a nawet nowe ośrodki duszpasterskie i nowe kościoły. Nie ma powodów do pesymizmu. Łaska Boża działa zawsze” – mówił w homilii nowy Prymas Czech wspominając dramatyczny czas totalitaryzmu i prześladowania Kościoła w Czechach.

„Z wielkim szacunkiem patrzę na tych wszystkich, którzy postępowali zgodnie ze swoim sumieniem i pozostali wierni Kościołowi nawet w trudnych próbach totalitaryzmu czy początkach wolności, w których nie zawsze łatwo było się poruszać. Szanuję wszystkich, którzy nie poszli na kompromis i potrafili postawić na pierwszym miejscu Boga i Jego przykazania. Doceniam tych wszystkich, którzy mieli odwagę budować Kościół poprzez wymagający apostolat nawet w trudnych warunkach, ale także tych, którzy mimo upadków i błądzenia szczerze szukali prawdy i potrafili się nawrócić” – mówił abp Jan Graubner.

Nawiązał również do wojny na Ukrainie. „Widzimy ile może zniszczyć wojenna furia. Jej konsekwencje dotykają każdego z nas. Jednocześnie podziwiamy niesamowitą odwagę tych, którzy bronią swojego kraju. Nie powinniśmy się wstydzić i z równym zaangażowaniem pracować dla Bożego królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju, przedkładając wartości ducha nad materię, władzę i przyjemność. Taka walka jest oczywiście trudna, bo jej front przebiega przez nasze serca, ale z Bożą pomocą damy radę. Jeśli znajdziemy odwagę, by postawić Boga przed wszystkim, to nie musimy się obawiać wielkich zadań” – stwierdził nowy Prymas Czech.

Podczas pobytu w Pradze abp Wojciech Polak pogratulował nowemu metropolicie praskiemu, poprzednikowi zaś, kard. Dominikowi Duce OP, podziękował za życzliwość, pamięć i wszystkie wizyty w Gnieźnie, zwłaszcza w jubileuszowym roku 2016, kiedy Prymas Czech gościł na Lednicy i w 2017, kiedy wygłosił homilię podczas Mszy św. z okazji 600-lecia prymasostwa w Polsce.

Archidiecezję praską i archidiecezję gnieźnieńską łączy wielowiekowe duchowe dziedzictwo, a nade wszystko osoba św. Wojciecha, który patronuje obu metropolitalnym katedrom. Podczas pobytu w Czechach abp Polak odwiedził także miejsce urodzenia męczennika – niewielkie Libice, gdzie św. Wojciech upamiętniony jest razem ze swoim młodszym bratem Radzymem Gaudentym, pierwszym arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim. Pomnik braci dobrze oddaje ducha ich życia i misji – są w drodze, boso, w prostych pielgrzymich opończach, misjonarze na peryferie świata.

za KAI
Fot. ks. M. Kulczynski