Abp Wojciech Polak do celników

Prymas Polski przewodniczył 13 września na Jasnej Górze modlitwie pracowników służb celnych, finansowych i skarbowych RP, którzy po raz osiemnasty pielgrzymowali do Czarnej Madonny. „Łączy was niewątpliwie miłość do Jasnogórskiej Pani, ale także służba, którą podejmujecie dla dobra całego społeczeństwa” – mówił w homilii.

W swoim słowie abp Polak zwrócił uwagę na szczególną odpowiedzialność jaka spoczywa na pracownikach służb celnych, skarbowych i finansowych. Jak zaznaczył, to troska o państwowy pieniądz i finanse, a więc ostatecznie i przede wszystkim troska o człowieka, który ma z nimi do czynienia. „Niewątpliwie w waszej pracy stajecie wobec konkretnych wyzwań, wobec przepisów czy ustaw regulujących przepływ finansów, ale nade wszystko przecież wobec konkretnego człowieka, i to często uwikłanego w tak różne, i coraz bardziej skomplikowane, życiowe sytuacje. Stajecie więc, niewątpliwie zadając sobie pytanie nie tylko o to, jak człowieka kontrolować, jak czuwać nad ludzką słabością, ale nade wszystko, jak mu pomóc” – mówił Prymas.

Przypomniał również za papieżem Franciszkiem, ze godność każdej osoby ludzkiej oraz dobro wspólne to kwestie, które powinny nadawać kształt całej polityce ekonomicznej. One również muszą motywować z jednej strony do zdecydowanego przeciwstawiania się spekulacjom finansowym czy pokładaniu ufności w ślepych siłach i niewidzialnej ręce rynku, z drugiej do odpowiedniego zarządzania dobrem wspólnym i postrzegania ludzkiej działalności w perspektywie promocji człowieka, a więc przez pryzmat tego kim jest, a nie tylko tego co posiada.

„Myślę, że w pewnym sensie waszym zadaniem jest również wychowywanie człowieka do odpowiedzialności, do szacunku dla wspólnego dobra, do uczciwości i przejrzystości w relacjach z innymi, do takiego rozwoju, również tego, co posiada, aby nie zatracił nigdy fundamentów swego człowieczeństwa” – podkreślił abp Polak zachęcając pielgrzymów, aby poczucie sprawiedliwości uzupełniali głęboką wrażliwością wobec człowieka i jego ludzkich spraw. „Mówił kiedyś papież Franciszek, że ekonomia to sztuka dochodzenia do odpowiedniego zarządzania wspólnym domem. Sądzę, że oprócz profesjonalnej wiedzy, nabytych zdolności i umiejętności, można się trochę jej nauczyć również na kolanach, właśnie tutaj, w spotkaniu z Matką” – mówił na koniec Prymas Polski.

 

BK
Fot. BPJG/M. Nowak

13 września 2014