Abp Wojciech Polak gościem Tertionu

Prymas Polski abp Wojciech Polak był gościem Tertionu, który w dniach 19-22 czerwca odbył się w Skorzęcinie. W czasie czterodniowego spotkania ludzie kultury, nauki, biznesu i polityki związani z krakowskim Instytutem Tertio Millennio zastanawiali się nad jakością wolności odzyskanej przed 25-leciem. 

 

Prymas spotkał się z uczestnikami Tertionu w sobotni wieczór. Jak mówił, jednym z największych wyzwań stojących dziś przed Kościołem w Polsce jest nowa ewangelizacja – nowa w metodzie, środkach i sile wyrazu. Impuls do niej – stwierdził Prymas – dał papież Franciszek podczas niedawnej wizyty ad limina Apostolorum, wskazując na konkretne obszary, gdzie powinna być ona ze szczególną mocą realizowana. To młodzież, rodzina i „obecność Kościoła w świecie na zasadzie ewangelicznego ziarna” rozumiana nie tylko jako prawo do publicznego wyznawania wiary, ale „przenikania orędziem Ewangelii rzeczywistości społecznej”.

 

Abp Polak wskazał także na potrzebę „duszpasterskiego nawrócenia”. Jak mówił, największą przeszkodą jest przekonanie, że „zawsze tak było” i skupianie się na zmienianiu form, bez dotykania sedna. Tymczasem nawrócenie nie dokona się bez ewangelicznej przemiany człowieka. „Musi ono nastąpić wśród duszpasterzy, ale także wśród przygotowujących się do kapłaństwa i wiernych świeckich” – dodał.

 

Kolejną potrzebą jest zindywidualizowanie przekazu wiary, zwracanie się nie tylko do określonych grup ludzi, ale do konkretnego człowieka. „Uczono mnie w seminarium, że biuro parafialne jest pierwszym miejscem, w którym ksiądz ma okazję być duszpasterzem, bo tam spotyka się z człowiekiem, z jego problemami i troskami. Wtedy może nawiązać kontakt i o ten kontakt chodzi” – tłumaczył abp Polak. W duszpasterstwie młodzieży – mówił dalej arcybiskup gnieźnieński – nie księża powinni wymyślać, jakie jest miejsce młodych w Kościele, ale to oni sami powinni kreować tą rzeczywistość. „Nie chodzi o narzucanie im konkretnych form, ale o zachętę, aby podjęli odpowiedzialność za swoją obecność w Kościele. Duszpasterstwo nie jest formą usługi dla innych, ale właśnie sposobem odnajdywania się w Kościele” – podkreślił Prymas.

 

Zjazd rozpoczął 19 czerwca i trwał do niedzieli 22 czerwca. Wzięło w nim udział ponad 150 osób różnych profesji i środowisk, związanych i sympatyzujących z krakowskim Instytutem Tertio Millennio dominikanina o. Macieja Zięby. Na spotkanie przyjechali także ci, którzy instytut tworzą lub tworzyli – studenci, doktoranci i absolwenci, często z rodzinami. Obok duchowego umocnienia uczestniczyli w warsztatach, konferencjach i panelach dyskusyjnych. „W kontekście ćwierćwiecza wolnościowych przemian w Polsce jednym z głównych tematów naszego spotkania była jakość odzyskanej wolności – w jaki sposób tę wolność wykorzystaliśmy, co możemy zaliczyć do sukcesów, a co do porażek. Pojawił się również temat nauczania św. Jana Pawła II, a konkretnie ile z niego w nas zostało oraz przed jakimi wyzwaniami jako spadkobiercy tego nauczania stoimy” – mówił Alfred Wagner, wiceprezes Tertio Millennio. W  czasie zajęć warsztatowych uczestnicy zjazdu podjęli również refleksję m.in. nad tzw. Pokoleniem JPII, Kościołem w czasach popkultury i chrześcijańskim feminizmem. Zajęcia warsztatowe prowadzili politycy, dziennikarze i ekonomiści. Dwie konferencje nt. wspomnianej wyżej spuścizny św. Jana Pawła II wygłosił o. Maciej Zięba OP.

 

Instytut Tertio Millennio to polska organizacja pozarządowa założona w 1995 roku przez dominikanina o. Macieja Ziębę. Ośrodek powstał jako odpowiedź na ogłoszony przez Jana Pawła II w 1994 roku List Apostolski „Tertio Millennio Adveniente”, w którym papież zachęcał do duchowego przygotowania do Wielkiego Jubileuszu chrześcijaństwa w roku 2000 – pogłębiania wiary i refleksji nad wyzwaniami, które staną przed Kościołem w XXI wieku. Głównym celem działalności Instytutu jest popularyzowanie nauczania społecznego Kościoła, a zwłaszcza nauczania Jana Pawła II oraz formowanie młodzieży w duchu tego nauczania. Instytut pobudza też inicjatywy społeczne i obywatelskie oraz inicjuje debaty nad ważnymi kwestiami społecznymi, politycznymi, kulturalnymi, naukowymi i religijnymi. Główna siedziba Instytutu mieści się w Krakowie. Instytut jest laureatem prestiżowej nagrody TOTUS, przyznawanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” za propagowanie nauczania Jana Pawła II. W uznaniu zasług dla kształtowania postaw obywatelskich fundacja została również uhonorowana tytułem „Instytucji Pro Publico Bono” w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską w 2003 roku.

 

BK
Fot. D. Gospodarek

22 czerwca 2014