Ad limina Apostolorum: państwo-Kościół

Wzorcowym nazwał abp Dominique Mamberti konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską. Zwracając się do Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka podziękował także za sprawne funkcjonowanie umowy.

Prymas Polski uczestniczył 5 lutego w spotkaniu polskich biskupów w Sekcji Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Z hierarchami, którzy referowali kwestie dotyczące relacji państwo-Kościół, spotkał się sekretarz sekcji abp Dominique Mamberti. Grupie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Głos zabrali także: współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp. Leszek Sławoj Głódź, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej abp Stanisław Budzik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W czasie spotkania omówiono m.in. kwestie przekształcenia Funduszu Kościelnego w dobrowolny odpis podatkowy 0,5 procent. Podjęto również temat sekularyzacji Europy zjawiska antyklerykalizmu i zarzutów stawianych Kościołowi. W tym kontekście abp Mamberti podkreślił, że Kościół w Polsce musi mieć świadomość, iż przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego takie radykalne postulaty niektórych ugrupowań będą formułowane coraz częściej i że powinno to być przejawem troski dla Kościoła. „Żebyśmy pamiętali, że jesteśmy wspólnie w Europie. Oczywiście my musimy się troszczyć się o to, by była ona oparta na chrześcijańskich zasadach” – dodał. Zwrócił się także do Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, składając na jego ręce podziękowania za funkcjonowanie konkordatu, który nazwał wzorcowym dla innych państw i systemów prawnych. Abp Józef Kowalczyk jako nuncjusz apostolski w Polsce doprowadził do uzgodnienia i podpisania konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską w 1993 roku.

GALERIA ad limina Apostolorum

5 lutego 2014