ADKS: złoty jubileusz kapłaństwa

Ksiądz Jan Buczkowski (rocznik święceń 1974) dziękował za półwiecze kapłaństwa. Jubileuszowej Mszy św. w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przyznał, że świętowana rocznica to niejako powrót do Jezusa, by zdać mu relację z kapłańskiego życia i posługiwania.

„Pięćdziesiąt lat temu, 5 października 1974 roku, przez sakrament święceń, Pan Jezus wezwał i po nałożeniu rąk przez biskupa oraz namaszczeniu świętym olejem, posłał w drogę, naszego jubilata ks. Jana Buczkowskiego. On zaś idąc w Jego imię, szedł i głosił Ewangelię o królestwie Bożym. Na miarę odpowiedzi, jaką dawał swym życiem i swym kapłańskim posługiwaniem Bogu w wolności, i On mógł przecież, jak każdy ksiądz, w swej posłudze pewnie niejednokrotnie doświadczać, że działa Jezus, że – jak czytaliśmy przed chwilą w Ewangelii – przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy się poddają. Uroczystość pięćdziesięciolecia kapłaństwa, to więc w pewnym sensie dla naszego złotego Jubilata jego powrót do Jezusa. Z radością i wdzięcznością wraca więc dziś do Niego, aby nie tylko zdać Mu jeszcze raz sprawę z tego wszystkiego, czego w swej kapłańskiej drodze doświadczył, co przeżył, co zdziałał, ale także, aby usłyszeć dziś od Niego, że tak naprawdę nie o same dokonania czy ich brak chodzi” – mówił abp Polak przypominając za św. Janem Pawłem II, że „kapłaństwo jest darem i łaską, a nie nagrodą czy premią w życiu”.

„Jest darem i łaską nie tylko wiadomą samemu Bogu, ale przewyższającą wszystkie nasze ludzkie oczekiwania i pragnienia. Nic nie wydarza się przez przypadek. Nic nie jest przeznaczone. Nic nie uchodzi i nie ginie. Wszystko bierze się w nim, albo też zamiera i zasycha, z – jak na to wskazywał kiedyś kapłanom papież Franciszek – z tych dwóch fundamentalnych więzi naszej tożsamości: z Jezusem i z ludem. Dlatego papież wzywał nas, kapłanów: szukajcie Jezusa, znajdziecie Go i cieszcie się radością z tego, że pozwolicie Mu się o siebie troszczyć, towarzyszyć i udzielać wam rad” – powtórzył Prymas dodając, że ta więź nie może osłabnąć mimo upływu lat.

„Gdy idą lata, gdy przychodzą choroby i różne doświadczenia, gdy w naszej drodze coraz bardziej zdani jesteśmy na pomoc i na wsparcie innych, to jednak wciąż musi w nas pozostać to przekonanie, ta wiara, że przecież wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia, że wierny jest Bóg, że – jak śpiewaliśmy w psalmie – sprawiedliwe są Twoje wyroki, że poznanie Twoich słów oświeca naszą drogę, że wszelkie rzeczy i wszyscy ludzie Ci służą” – mówił abp Polak.

W uroczystości uczestniczyła domowa wspólnota: kapłani seniorzy, siostry elżbietanki, pracownicy świeccy, przybyli księża i rodzina Jubilata. Na początku Mszy św. dyrektor ADKS wyraził radość, że czas dziękczynienia za 50. lat posługi kapłańskiej dokonuje się w murach domu księży seniorów, w którym Ksiądz Jubilat od lipca mieszka.

Jubileuszowe świętowanie w Domu Księży Seniorów było okazją do dobrych życzeń, wspominania i spotkania przy stole. Dziękując wszystkim za obecność abp Polak podkreślił, że wspólnota senioralna wspiera Kościół gnieźnieński i cały Kościół powszechny swoją codzienną modlitwą, Eucharystią oraz ofiarowanym cierpieniem.

B. Kruszyk
Fot. Renata Włoszczyk