ADWENT – zacznij dobrze

W niedzielę 3 grudnia rozpocznie się Adwent a wraz z nim nowy rok liturgiczny i nowy rok pracy duszpasterskiej, któremu towarzyszy hasło „Duch, który umacnia miłość”. Zapraszamy w sobotę o 19.30 do katedry gnieźnieńskiej na I Nieszpory Adwentowe.

„Marana tha, przyjdź Jezu Panie, w swej chwale do nas zejdź!” Adwent jest czasem oczekiwania na podwójne przyjście Pana – na Jego przyjście w znaku betlejemskiego Dziecięcia i na przyjście na końcu czasów. Słyszymy zachętę Chrystusa: „Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” (Mk 13, 37). Wierni temu wezwaniu dobrze wykorzystajmy podarowany nam po raz kolejny czas Adwentu, oczyszczając nasze serca i zwracając je ku Bogu i bliźnim.

Adwent to także początek kolejnego roku liturgicznego i duszpasterskiego, w którym Kościół w Polsce realizować będzie nowy program duszpasterski pod hasłem „Duch, który umacnia miłość”. Po czteroletnim cyklu poświęconym zagadnieniom chrzcielnym podejmować więc będziemy i rozwijać – w kolejnych dwóch latach – tematykę następnego sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego – bierzmowania. Wbrew pozorom program nie jest adresowany wyłącznie do młodych, ale do wszystkich ochrzczonych i ma pomóc w odkrywaniu darów Duch Świętego, które – choć tak cenne i w życiu przydatne – często pozostają niezauważone lub niewykorzystane. Stąd w pierwszym roku program kładzie nacisk na odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego, a także na zrozumienie skutków bierzmowania i sposobów ich zastosowania w dochodzeniu do dojrzałości chrześcijańskiej.

W sobotę 2 grudnia o 19.30 w katedrze gnieźnieńskiej celebrowane będą I Nieszpory Adwentowe. Zapraszamy duchowieństwo i wiernych do udziału w nabożeństwie rozpoczynającej nowy rok liturgiczny.

 
Natomiast drugi rok programu będzie poświęcony misji, czyli pokazywaniu, jak realizowane jest powołanie ucznia-misjonarza, który przyjmuje od Chrystusa wezwanie do chrześcijańskiego świadectwa. Bierzmowanie bowiem – jak tłumaczono podczas prezentacji programu w siedzibie KEP – jest sakramentem, który „zamarł” w wielu osobach dorosłych. Dlatego cały wysiłek duszpasterski w rozpoczynającym się roku liturgicznym winien być skoncentrowany na tym, aby pomóc osobom ochrzczonym odkryć dar Ducha Świętego, udzielony im przez samego Jezusa w sakramencie bierzmowania oraz ukazać fakt, że Duch Święty, sam będąc darem Zmartwychwstałego, również przynosi z sobą dary. Dzięki pieczęci Ducha, otrzymywaną w sakramencie bierzmowania, chrześcijanin osiąga pełnię swej tożsamości i staje się świadomy swego posłannictwa w Kościele i świecie.

B. Kruszyk „Przewodnik Katolicki” 




28 listopada 2017