Adwentowy Dzień Skupienia dla Katechetów

W Inowrocławiu, Wągrowcu i Gnieźnie odbyły się adwentowe dni skupienia katechetów. Był to czas słuchania Słowa Bożego i modlitwy, a także spotkania we wspólnocie. Spotkania wpisują się – obok rekolekcji i spotkań rejonowych – w stałą formacją duchową katechetów.

Dni skupienia, zorganizowane przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyły się  2 grudnia w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu i w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, zaś 9 grudnia w parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu. Spotkanie w Gnieźnie poprowadził ks. prof. UAM dr hab. Mieczysław Polak – prodziekan na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w Inowrocławiu ks. dr Przemysław Kwiatkowski – przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Katechetom w Wągrowcu towarzyszył ks. dr Wojciech Rzeszowski – wikariusz biskupi ds. zakonnych. Skupienie było okazją do słuchania słowa Bożego, adoracji Najświętszego Sakramentu, spowiedzi świętej i wspólnej modlitwy podczas Eucharystii. Ksiądz Mieczysław Polak przypomniał główne elementy tożsamości katechety i duchowej wędrówki na spotkanie z Jezusem. Podczas konferencji ukazał też aktualność biblijnej sceny przemienienia Jezusa na górze Tabor. Katecheci rejonu inowrocławskiego wysłuchali konferencji, w której  ks. Przemysław Kwiatkowski przedstawił istotę przyjmowania obecności Boga w czasie Eucharystii i w relacji z ludźmi w życiu codziennym, a w konkretnych przykładach ze swojego życia ukazał m. in. wartość rachunku sumienia i spowiedzi świętej, bo „Bóg  lubi, gdy się Go szuka i się Go znajduje”.  Rozważaniom towarzyszyła ikona Maryi trzymającej Jezusa, ukazanego przez artystę w obrazie hostii. Katecheci mogli wziąć ikonę do ręki i chwilę kontemplować. Z kolei ks. Wojciech Rzeszowski mówił katechetom o postawie czuwania i duchowym przygotowaniu do głębokiego przeżywania uroczystości Bożego Narodzenia. W drugiej części spotkania ks. Rzeszowski zaprosił obecnych do kontemplacji bizantyjskiej ikony ukazującej Boże Narodzenie. Kolejne spotkania formacyjne i warsztaty metodyczne dla katechetów odbędą się w lutym 2024 roku.

Wydział Katechetyczny

10 grudnia 2023