Akatyst w podzięce za życie konsekrowane

W trwającym jeszcze Roku Życia Konsekrowanego w parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie zostało zorganizowane dziękczynienie za dar życia konsekrowanego. Radością tej wspólnoty parafialnej są dwa zgromadzenia: księży michalitów oraz sióstr karmelitanek bosych.

Dziękczynienie przybrało formę Akatystu ku czci Bogurodzicy – najstarszego i najpiękniejszego hymnu maryjnego, zabytku z czasów niepodzielonego Kościoła, którego słowami modlono się przez kolejnych piętnaście stuleci. Uroczystość miała miejsce 6 grudnia w kaplicy karmelitańskiej, a wykonawcą Akatystu był poznański chór „Semper Fidelis” pod dyrekcją Małgorzaty Kurpisz. Hymn  przeplatano fragmentami nauczania papieża Franciszka o życiu konsekrowanym, które odczytane zostały przez siostry Inę i Teresę oraz ks. Andrzeja Żarkowskiego CSMA. Następnie słowo wygłosił przełożony gnieźnieńskich michalitów ks. Krzysztof Stanula CSMA. Poprowadził również modlitwę różańcową w intencji nowych powołań. Na zakończenie udzielił zebranym błogosławieństwa. Uroczystość zakończył utwór bliski michalitom „Serce wielkie nam daj” zaśpiewanym w wielogłosie. W modlitwie wraz z parafianami uczestniczyli m.in.: ks. Paweł Kiejkowski, referent ds. zakonnych archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Andrzej Bohdanowicz oraz o. Jacek Korsak OFMConv z  grupą postulantów franciszkańskich.

BK/HK

9 grudnia 2015