„Aktywna parafia” – Wągrowiec w finale

Parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu znalazła się w gronie dziewięciu parafii zakwalifikowanych do finału ogólnopolskiego konkursu „Aktywna parafia” organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii.

„To dla nas ogromne wyróżnienie i docenienie. Cieszymy się bardzo i gratulujemy pozostałym parafiom, które znalazły się w finale. Jednocześnie żałujemy, że ze względu na krótki czas do finału nie udało się skompletować trzynastoosobowego zespołu, który mógłby nas reprezentować w Warszawie ” – mówi ks. kan. Tomasz Kruszelnicki, proboszcz wągrowieckiej wspólnoty.

Finał odbędzie się już w najbliższą sobotę 23 października. W parafialnej reprezentacji powinni się znaleźć przedstawiciele wszystkich pokoleń. Przewidziano konkursy sprawnościowe oraz prezentację lokalnych specjałów kulinarnych. To już ostatni etap, który wyłoni zwycięską wspólnotę. Z metropolii gnieźnieńskiej do finałowej dziewiątki weszła jeszcze parafia pw. MB Zwycięskiej w Bydgoszczy.

Ogłoszony przez Katolicką Agencję Informacyjną konkurs „Aktywna Parafia” miał na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. Pierwszy etap trwał do 6 października. Do tego dnia nadsyłane były zgłoszenia dotyczące działalności wspólnot. Opisy oraz fotograficzna dokumentacja dotyczyły aktywności w następujących kategoriach: pomoc bliźniemu w potrzebie, wspólnoty parafialne, uprawianie sportu, wspólne wyjazdy, pomoc psychologiczna, edukacja zdrowotna, pomoc charytatywna, zdrowy styl życia oraz profilaktyka zdrowotna. W każdej z kategorii przyznawano punkty. Parafie z największą ich liczbą zakwalifikowały się do finału.

czytaj: konkurs „Aktywna parafia”

Parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu  erygowana została w 1981 roku przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Dwa lata później poświęcono plac pod budowę kościoła, który uroczyście poświęcił w 1995 roku abp Henryk Muszyński. Przy parafii działa hospicjum dla chorych terminalnie, jadłodajnia i noclegowania dla potrzebujących. Aktywne są organizacje i grupy apostolskie. We współpracy ze Stowarzyszeniem im. ks. Jerzego Niwarda Musollfa działa również wolontariat, w który angażuje się młodzież miejscowych szkół. Wspólnota ma także aktywny profil na Facebooku oraz własną stronę internetową http://parafiawojciecha.pl

Od 2015 roku proboszczem parafii jest ks. kan. Tomasz Kruszelnicki. Pierwszym proboszczem i zarazem budowniczym kościoła oraz inicjatorem powstania Hospicjum Miłosiernego Samarytanina jest ks. prał. Andrzej Rygielski.

B. Kruszyk
Fot. FB parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu