Ale za to niedziela…

Trzemeszno, Strzałkowo, Kruszwica – druga niedziela września upłynęła w miejscowych parafiach pod znakiem festynów parafialnych. Na koncertach i pokazach z symbolem ŚDM w tle bawiły się całe rodziny, ale najpierw była Msza święta.

W Kruszwicy był to już trzeci Festyn Kolegiacki zorganizowany przez wolontariuszy ŚDM pod kierunkiem dekanalnego duszpasterza młodzieży ks. Łukasza Staniszewskiego. Parafialną zabawę poprzedziła wspólna modlitwa. Mszy św. w zabytkowej kruszwickiej bazylice przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Roman Kotecki. O oprawę muzyczną zadbał zespół EFFATHA. Muzycznie rozpoczął się też festyn. Na scenie wystąpił zespół DEESIS z Inowrocławia oraz zespół SOCHOBEND. Występom towarzyszyła loteria fantowa, pokaz strażacki oraz konkursy i zabawy dla najmłodszych. Zebrane datki przeznaczone zostaną na organizację ŚDM w Kruszwicy. Organizatorzy już dziś zapraszają na przyszłoroczną imprezę i na święto młodych już w ten piątek.

W Strzałkowie na festynie parafialnym bawiono się po raz drugi. Podobnie jak w ubiegłym roku impreza przyciągnęła licznych mieszkańców miasta i okolic. Zabawa rozpoczęła się po Mszy św., którą w kościele pw. św. Doroty odprawił ks. kan. Jakub Dębiec, szef wydziału duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Po zakończeniu wspólnej modlitwy wszyscy przenieśli się na plac za plebanią, gdzie na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły muzyczne, dzieci i młodzież, a wokół przygotowano różnego rodzaju stoiska m.in.: plastyczne, policyjne, strażackie. Podobnie jak w roku ubiegłym pojawił się też krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. W ciągu kilku godzin krew oddało około 40 osób. Festyn, oprócz integracji mieszkańców miał także na celu promowanie Światowych Dni Młodzieży. Na wyjazd młodych do Krakowa przeznaczone zostaną również zebrane datki. Festyn zorganizowali: Duszpasterstwo Młodzieży „Kotwica” oraz Stowarzyszenie „Rozwinąć Skrzydła” przy udziale miejscowego samorządu, sponsorów i wielu dobrych ludzi.

W Trzemesznie okazją do parafialnego świętowania były dożynki. Po Mszy św., w czasie której rolnicy dziękowali za tegoroczne plony i prosili o dalsze błogosławieństwo, wszyscy przeszli na boisko Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, gdzie śpiewem „Koronki do Miłosierdzia Bożego” rozpoczął się piąty już festyn parafialny. Jak co roku na starszych i młodszych czekało wiele atrakcji: konkurs piosenki religijnej, konkursy sportowe i plastyczne, dmuchane zamki i zjeżdżalnie, przejażdżki konne i wiele innych. Parafialna wspólnota młodzieży „Exodus” przygotowała też stoisko Światowych Dni Młodzieży. Dochód ze sprzedaży ŚDM-owych gadżetów wesprze akcję „Bilet dla brata”. Na zakończenie wystąpił ewangelizacyjny zespół muzyczny „Sacrum” z Gniezna. Wielkie powodzenie miała loteria fantowa, w której główną wygraną stanowiło miejsce na parafialną pielgrzymkę śladami św. Pawła do Grecji, która odbędzie się w 2016 roku. Za wspólną zabawę dziękował proboszcz ks. prał. Piotr Kotowski.

BK
Fot. Kruszwica, Strzałkowo arch. parafialne ŚDM