Animatorzy misyjni w Rościnnie
W dniach 31 marca – 2 kwietnia w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbyła się po raz 19. Szkoła Animatora Misyjnego (SAM). Wydarzenie to, zorganizowane przez Referat Misyjny Archidiecezji Gnieźnieńskiej, skierowane było do osób zainteresowanych tematem misji z całej Polski.
Podczas tych dni uczestnicy wysłuchali konferencji biblijno – ascetycznych ks. dr. hab. Pawła Podeszwy. W swoim słowie ksiądz prelegent podkreślił, że misja wiąże się z różnymi trudnościami. Czasem trzeba podjąć wysiłek, aby wyjść do ludzi nie czekając na inicjatywę z ich strony. Zwrócił także uwagę na to, że ważna jest osobista formacja i bliskość Jezusa, bo nie można dzielić się z innymi czymś, czego nie mamy. W innych konferencjach podejmowano temat animacji misyjnej oraz zagadnień związanych z tą tematyką. Brat Tomasz Basiński, kombonianin, przybliżył spojrzenie papieża Franciszka na misje i przypomniał, że Kościół rozumiany jako Lud Boży, obejmuje wszystkich ludzi. Ks. kan. dr hab. Franciszek Jabłoński zwrócił uwagę na wielką rolę rodziny jako podstawowej jednostki wychowania misyjnego. Poruszone zostały także zagadnienia misji ad intra, ad extra i ad gentes oraz ważność każdego z tych ogniw. Formalne aspekty wyjazdu świeckich misjonarzy omówił ks. dr Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Wyróżnił też trzy główne filary posługi misyjnej: pokorę, umiejętność słuchania oraz ducha służby. Kleryk Przemysław Robaszewski z Prymasowskiego Wyższego Seminarium duchownego w Gnieźnie przedstawił rolę mediów w ewangelizacji oraz animacji powołaniowej, na przykładzie mediów społecznościowych koordynowanych przez gnieźnieńskich seminarzystów.
Ponadto uczestnicy tegorocznego SAM mieli okazję wysłuchać świadectwa misjonarzy. Jednym z prelegentów był ks. Stefan Kukuła, werbista, który opowiedział o swojej pracy w Argentynie i Chile. Swoim doświadczeniem podzieliły się także osoby świeckie z wolontariatu werbistów Apollos, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego oraz z grupy Świeckich Misjonarzy Kombonianów. Także klerycy z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej przedstawili swoje formy zaangażowania na rzecz misji. Akcję propagowania modlitwy za misję zaprezentowała również jedna z obecnych katechetek.
Atmosferze spotkań, poznania się i wymiany doświadczeń towarzyszyła piękna pogoda, którą wykorzystano do wspólnej pracy przy porządkowaniu parku na terenie którego znajduje się goszczący uczestników dom rekolekcyjny. Podczas tego spotkania nie zabrakło czasu na modlitwę. Jej wyrazem były adoracja, nabożeństwo Słowa Bożego, Droga Krzyżowa oraz codzienne Eucharystie. Jednej z nich, jak już jest tradycją SAM, przewodniczył ks. bp. Bogdan Wojtuś. Jednym z ostatnich, jednakże bardzo cennym punktem programu była praca w grupach, podczas którego obecni dyskutowali o tematach poruszone w tych dniach, a także krótkie podsumowanie spotkania. Wiele osób podkreślało, że był to dobry czas, który uświadomił im wartość animacji misyjnej poczynając od najbliższych, w rodzinie, żeby później iść coraz dalej, aż na peryferie świata.
źródło: świeccy misjonarze kombonianie
Fot. brat Tomasz i R. Kortas