Archidiecezja: Misteria Męki Pańskiej

Na Kalwarii w Ujściu, w Strzelnie, Chodzieży, Miłosławiu, parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie, Łopiennie odbyły się u progu Wielkiego Tygodnia pasyjne przedstawienia przywołujące ostatnie godziny ziemskiego życia Jezusa. W organizację włączyła się Liturgiczna Służba Ołtarza, młodzież, księża i parafianie.

Na Kalwarii w Ujściu misterium odbyło się w sobotę 23 marca, gromadząc kilkuset uczestników zarówno z Ujścia, jak i innych miejscowości. Podobnie jak w latach ubiegłych, przedstawienie przygotowała miejscowa Liturgiczna Służba Ołtarza i wspólnota młodzieżowa we współpracy z Ujskim Domem Kultury i miejscowym Zakładem Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej.

W Chodzieży parafia pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży przygotowała Misterium Męki Pańskiej po raz siódmy. Sceny z Pasji Jezusa przedstawiono w powiązaniu z trudnościami i troskami życia codziennego. Pojawiły się tematy m.in. choroby, obgadywania, samotności, niezrozumienia. Uczestnicy Misterium mieli również możliwość symbolicznego złożenia w trumnie tego wszystkie, co ich w życiu przytłacza, co jest ciężarem i trudnością, by nade wszystko powierzyć się Chrystusowi, który pokonał śmierć i każdą ciemność. W Chodzieży był obecny i modlił się z uczestnikami bp Radosław Orchowicz.

W Strzelnie pasyjne przedstawienie wystawione w miejscowym Domu Kultury przeżywali wraz z mieszkańcami także goście z Mogilna, Poznania, Gniezna, Murowanej Gośliny, Inowrocławia, Łabiszyna, Lubostronia, Bydgoszczy, Kruszwicy i wielu innych miejscowości. W postać Jezusa wcielił się ks. Marcin Modrzyński, a pozostałe role podjęli kandydaci przygotowujący się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prymas Polski abp Wojciech Polak.

W parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie pasyjne przedstawienie przygotowane m.in. przez młodzież i LSO odbyło się również w wieczór Niedzieli Palmowe, a jednym z przesłań było to, że  „cierpienia Jezusa nie możemy nauczyć się na pamięć… Miłość Boga do nas jest zawsze na dzisiaj, na konkretną sytuację. Przeżywasz przecież ten czas z bagażem nowych doświadczeń: być może pragniesz zmian w swoim życiu, być może straciłeś coś ważnego, być może zostałeś zdradzony, obmówiony, spoliczkowany, być może ktoś bliski odszedł od Ciebie… Opcji jest tysiące. Obojętnie, która z nich dotyczyłaby konkretnie Ciebie, niezaprzeczalnym faktem jest to, że dzisiaj nie jesteśmy tymi samymi ludźmi, co rok wcześniej”.

Misterium Męki Pańskie odbyło się również – po raz pierwszy – w Niedzielę Palmową w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łopiennie. Pasyjne przestawienie przygotowali parafianie, w tym ci najmłodsi, a obejrzeli i przeżyli ich sąsiedzi, znajomi, najbliżsi.

W parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu Misteria Męki Pańskiej to już tradycja, której nie zabrakło także podczas tegorocznej Niedzieli Palmowej.

Fot. Parafia w Ujściu, Chodzież – Dominik Dzierzbicki, Strzelno – Damian Rybak, Gniezno Radzym – Karol Kałużny. Łopienno – Magdalena Kotula, Inowrocław – Marcin Walaszczyk
25 marca 2024