Archidiecezjalne Forum Duszpasterskie – trwają zapisy

W sobotę 28 października, odbędzie się w Gnieźnie I Archidiecezjalne Forum Duszpasterskie pt. „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Hasło nawiązuje do programu nowego roku duszpasterskiego 2023/2024, który ma inspirować i zachęcać do świadomego i aktywnego uczestniczenia w życiu i misji Kościoła. Udział w forum jest bezpłatny, a przyjechać do Gniezna może każdy. Trwają zapisy.

Forum odbędzie się w gnieźnieńskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w godzinach 10:00-15:00. Do udziału w sposób szczególny zaproszeni są kapłani, osoby konsekrowane i świeccy, zwłaszcza przedstawiciele rad parafialnych, ruchów, wspólnot i stowarzyszeń, katecheci, nadzwyczajni szafarze Komunii św., doradcy życia rodzinnego, wolontariusze i wszystkie osoby zaangażowane w dzieła duszpasterskie, ewangelizacyjne i formacyjne.

Udział w forum jest bezpłatny. Dla zapewnienia sprawnej organizacji prosimy o wypełnienie poniższego formularza rejestracyjnego, który przez najbliższy miesiąc będzie dostępny w dolnej części
strony archidiecezjalnej oraz na Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.

FORMULARZ rejestracji

Program forum podzielono na trzy bloki. W ramach pierwszego uczestnicy wysłuchają świadectw i prelekcji nawiązujących do tematyki spotkania. O tym co znaczy „uczestniczę” z perspektywy młodych ludzi mówić będzie jedna z uczestniczek tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Nie zabraknie też świadectwa małżonków, którzy opowiedzą w jaki sposób odkrywali łaskę i misję sakramentu zaślubin. Z kolei Anna i Janusz Wardakowie dotkną trudnego i doświadczanego przez wiele rodzin problemu odchodzenia dzieci od wiary. Jako rodzice sami go doświadczyli. „Pytaliśmy dzieci, jakie błędy popełniliśmy, że przestały praktykować. Ich odpowiedź brzmiała: żadnych” – mówili w rozmowie z „Idziemy.pl” przyznając, że najlepsze nawet wychowanie religijne w domu przechodzi dziś trudną konfrontację ze zlaicyzowanym światem i silnym wpływem rówieśników.

W pierwszej części forum głos zabiorą także: znany rekolekcjonista i publicysta ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak oraz ceniony wykładowca, autor esejów i książek, laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” ks. dr hab. Andrzej Draguła. Tematyka ich wystąpień nawiązywać będzie do założeń zbliżającego się roku duszpasterskiego oraz wspomnianych już wyzwań czyli m.in. kwestionowania misji i odchodzenia ze wspólnoty Kościoła.

Drugi blok zaplanowano jako panel dyskusyjny przy czym głos oddany zostanie nie tylko prelegentom, ale także uczestnikom. Będzie to okazja do zadania pytań, ale i podzielenia się własną refleksją na podejmowane tematy.

Trzecią część – modlitewną wypełni adoracja Najświętszego Sakramentu.

„Spotkamy się, by dzielić się doświadczeniem i wiarą, nadziejami i troskami, pytaniami i odpowiedziami. Chcemy rozmawiać o Kościele i za Kościół się modlić. Chcemy umocnić się świadectwem Ewangelii i pozwolić, by Pan Jezus wyprawił nas w drogę. To zaproszenie adresowane jest do każdego, kto pragnie świadomie przeżywać własne powołanie, czy to w codziennych rodzinnych obowiązkach, czy też w konkretnej posłudze w Kościele. Mamy nadzieję, że i Ciebie nie zabraknie!” – zaprasza ks. Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego i organizator forum.

B. Kruszyk

17 października 2023