Archiwum dziękuje mecenasom

Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie podsumowało kolejny rok Mecenatu Skarbów Słowa – akcji mającej na celu ratowanie zniszczonych zabytków piśmiennictwa polskiego. W czasie specjalnego spotkania zorganizowanego 9 czerwca podziękowano nowym mecenasom i zaprezentowano cześć wykonanych prac. 

 

Mecenat Skarbów Słowa funkcjonuje od ponad dwóch lat pod patronatem Prymasa Polski. Akcja ma celu ratowania zagrożonych zniszczeniem cennych ksiąg i archiwaliów znajdujących się w zasobach gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego. Dzięki wsparciu instytucji i prywatnych darczyńców, a także zaangażowaniu wielu specjalistów niektóre z nich udało się uratować. Inne nadal czekają na ratunek. „Zabytki piśmiennictwa to niezwykle cenna i ważna część naszej kultury, naszego dziedzictwa. Wciąż szukamy nowych sposobów, by zachować je dla potomności. Mecenat Skarbów Słowa jest jednym z nich” – mówi ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

 

Od początku istnienia akcji placówka dziękuje darczyńcom podczas specjalnych sesji organizowanych raz w roku. Tegoroczna odbyła się 9 czerwca w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z udziałem arcybiskupów seniorów Józefa Kowalczyka i Henryka Muszyńskiego. Podczas spotkania nowym mecenasom wręczono specjalne dyplomy podpisane przez nowego Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Byli wśród nich „Wielki Mecenas Skarbów Słowa” dr Tadeusz Zysk – wydawca z Poznania, „Mecenas Skarbów Słowa” Maria Wichniewicz – działaczka społeczna z Gniezna oraz „Miłośnicy Skarbów Słowa” Sebastian Błochowiak – historyk z Gniezna i Maciej Chosiński – przedsiębiorca z Gniezna. Na uroczystość nie dotarł dr Sławomir Hinc – wykładowca uniwersytecki z Poznania. W gronie darczyńców znalazł się również kapłan z archidiecezji gnieźnieńskiej, który pragnął pozostać anonimowy. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania dotychczas wykonanych prac oraz podziękowania zaprzyjaźnionym i współpracującym z archiwum specjalistom, placówkom, instytucjom i stowarzyszeniom.

 

Nowością jeśli chodzi o promocję Mecenatu Skarbów Słowa jest strona internetowa, na której znaleźć można m.in.: najważniejsze informacje nt. akcji, listę darczyńców oraz zdjęcia obiektów czekających na ratunek. Każdy z nich został sfotografowany, by lepiej unaocznić odbiorcom, w jakim stanie zachowania się znajduje. Dla osób nie znających Gniezna przygotowano także mapkę z zaznaczona lokalizacją archiwum oraz wskazaniem najbliższych parkingów. „Zauważamy coraz większe zainteresowanie naszą akcją. Zyskała ona sporo polubień na Facebooku, natomiast do tej pory była słabo wyeksponowana na stronie naszej instytucji. Obecnie każdy, kto wpisze w wyszukiwarkę – Mecenat Skarbów Słowa, trafi bez problemów na stronę akcji” – informuje ks. Sołomieniuk.

 

Więcej informacji o Mecenacie Skarbów Słowa pod adresem www.mecenat.archidiecezja.pl

 

BK KAI
Fot. B. Kruszyk

9 czerwca 2014