Borzysław

Został wybrany przez Kapitułę Katedralną po śmierci abp. Jakuba Świnki, na zatwierdzenie nominacji przez papieża musiał jednak czekać dwa lata. Powodem był kryzys, z jakim wówczas zmagała się Stolica Apostolska (niewola awiniońska) i niezgoda odnośnie wyboru następcy zmarłego w 1314 roku papieża Klemensa V. Nie znana jest data ani miejsce urodzenia Borzysława. Mimo, że nie posiadał święceń kapłańskich, piastował ważne godności w Kościele. Był m.in. archidiakonem śremskim, kanclerzem księcia mazowieckiego Bolesława oraz kanonikiem gnieźnieńskim. Zasłużył się także dla kapituły poznańskiej, o czym świadczą liczne wzmianki w dyplomach biskupa Andrzeja Zaręby. Prekonizację uzyskał w 1316 roku od papieża Jana XXII, który podobnie jak poprzednik rezydował w Awinionie. Tam też Borzysław przyjął święcenia kapłańskie i sakrę biskupią. Miał też do spełnienia misję polityczną – wyjednanie u papieża zgody na koronację Władysława Łokietka. Sprawa była dość trudna i zaogniona dodatkowo konfliktem Łokietka z biskupem krakowskim Muskatą. Papież polecił Borzysławowi, by doprowadził zwaśnione strony do zgody. Zadania tego arcybiskup nie zdążył jednak wykonać. Zmarł 30 czerwca 1317 roku – pięć miesięcy po przyjęciu sakry biskupiej, trzy lata po wyborze na urząd arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego. Jego ciała nie sprowadzono do Gniezna. Został pochowany w kościele dominikańskim św. Jana w Awinionie.