Janisław

Brak wiarygodnych informacji o pochodzeniu Janisława. Wiadomo, że był bliskim współpracownikiem abp. Jakuba Świnki. Na urząd arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego został mianowany po śmierci Borzysława, który po uzyskaniu prekonizacji papieża w Awinionie, zmarł w drodze do Polski. Był również współpracownikiem ii stronnikiem Władysława Łokietka, którego w 1320 roku koronował w Krakowie. Wraz z nim energicznie bronił zajętego przez Krzyżaków Pomorza. Proces w tej sprawie odbył się na początku 1321 roku w Inowrocławiu. Zakon przegrał i prócz zwrócenia Polsce Pomorza miał zapłacić dodatkowo 30 tysięcy grzywien srebra tytułem odszkodowania, czego nigdy nie uczynił. Kilkanaście lat później Janisław procesował się z Zakonem ponownie. Tym razem chodziło o najazd Krzyżaków na Wielkopolskę. Straty, jakich doznała wówczas archidiecezja gnieźnieńska były ogromne. Krzyżacy spalili kościół kolegiacki w Uniejowie, tamtejszy zamek i cześć miasta, a także kościół św. Wawrzyńca w Gnieźnie. Ograbili i wymordowali ludność wielu wsi i miast. Janisław złożył skargę do Stolicy Apostolskiej, która została rozpatrzona na jego korzyść. Politykę ścisłej współpracy z monarchą Janisław kontynuował także za Kazimierza Wielkiego, którego w 1333 roku koronował. Zmarł 4 grudnia 1341 roku. Został pochowany w katedrze gnieźnieńskiej.

Fot. miniatura S. Samostrzelnika z Żywotów Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Biblioteka Narodowa