Barbórka w Piechcinie

Wzorem lat ubiegłych górnicza brać z parafii pw. MB Częstochowskiej i św. Barbary w Piechcinie uczciła wspomnienie patronki górników uczestnicząc we wspólnej modlitwie. Mszy św. przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba.

W Eucharystii oprócz licznie zgromadzonych parafian i wiernych spoza parafii uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, dyrekcja Lafarge Cement Polska oraz poczty sztandarowe. O oprawę muzyczną liturgii zadbała miejscowa orkiestra górnicza. Dziękując wszystkim za wspólną modlitwę proboszcz parafii ks. kan. Stefan Balcerzak zachęcał do modlitwy za górników, których praca jest szczególnie trudna i niebezpieczna. W czasie uroczystości bp Andrzej Dziuba poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz tablicę upamiętniającą Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, który trzykrotnie gościł w piechcińskiej parafii.

Św. Barbara urodziła się prawdopodobnie w III wieku na terenach dzisiejszej Turcji, jako córka majętnego patrycjusza. Potajemnie sprzyjała chrześcijaństwu i przyjęła chrzest, za co ojciec zamknął ją w wieży, zezwolił na jej torturowanie i wreszcie osobiście pozbawił ją życia. Legenda głosi, że kiedy zabił Barbarę, niebiosa rozstąpiły się, a zabójca został uśmiercony przez błyskawicę. Św. Barbara prosiła Jezusa, by nikt, kto poprosi ją przed śmiercią o wstawiennictwo, nie umarł bez spowiedzi – jest więc patronką osób umierających. Ponadto flisaków, cieśli, grabarzy, dzwonników, więźniów, a także opiekunką twierdz i wież.

5 grudnia 2015