Barcin: poświęcenie ołtarza w nowej kaplicy

Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił w niedzielę 14 listopada ołtarz w kaplicy MB Częstochowskiej i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Barcinie. Impulsem do przygotowania kaplicy, która służyć będzie celebracjom w dni powszednie dla małej liczby wiernych, była niedawna beatyfikacja Prymasa Polski.

To trzecia kaplica w archidiecezji gnieźnieńskiej nosząca wezwanie Prymasa Tysiąclecia. Jego patronat otrzymała wcześniej kaplica w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie oraz odrestaurowana kaplica w Rybnie Wielkim na terenie dekanatu kiszkowskiego. W Barcinie bł. kard. Wyszyński patronować będzie wraz z Matką Najświętszą, której wszystko w swym życiu zawierzył. W każdej bowiem drodze – mówił w 30. rocznicę swojego pasterskiego posługiwania – musi być jakaś myśl przewodnia, jakieś światło, które człowiek usiłuje utrzymać w oczach, aby nie pozostać w ciemnościach i nie zbłądzić. Mam takie światło w swoich oczach od początku. Nigdy go nie traciłem z mej świadomości. Trzeba się skupić przy Niej, przy Maryi. Cały Naród, cała diecezja przy Bogarodzicy – wskazywał Prymas Tysiąclecia. Wśród wielu jego inicjatyw, które – jak mówił w homilii abp Wojciech Polak – budziły w sercach Polaków cześć do Pani Jasnogórskiej i stały się źródłem i okazją do nawrócenia, odnowy i odzyskania siły duchowej, jedną z najdonioślejszych i do dziś pamiętanych było niewątpliwie nawiedzenie wszystkich polskich parafiach przez Cudowny Obraz Jasnogórski. Archidiecezja gnieźnieńska trwa w przygotowaniu do ponownej peregrynacji Matki Bożej Jasnogórskiej w kopii Jasnogórskiego Wizerunku, która rozpocznie się w Gnieźnie w kwietniu przyszłego roku. – Wzorem Prymasa Tysiąclecia przygotujmy nasze serca na przyjęcie naszej Matki – prosił abp Polak. Nawiązując dalej do poświęconego w czasie Mszy św. ołtarza prymas podkreślił również, że sprawowana na nim eucharystyczna ofiara jest po to, abyśmy zjednoczeni z Chrystusem, od Niego czerpali życie i tym życiem dzielili się z naszymi braćmi i siostrami, szli zwłaszcza do ubogich, okazując im naszą pomoc i niosąc pocieszenie, a także abyśmy z Nim zjednoczeni byli jedno także z sobą.

Nowa kaplica pw. MB Częstochowskiej i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w kościele w Barcinie może pomieścić 50 osób. Jej sercem jest poświęcony przez abp. Wojciecha Polaka ołtarz, w którego centralnej części znajduje się kopia Cudownego Jasnogórskiego Wizerunku Maryi. Obok widnieje postać Prymasa Tysiąclecia, zaś z drugiej strony tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu: „Wielka Boga Człowieka Matko! Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo! Królowo Świata i Polski Królowo!” Impulsem do przygotowania kaplicy, która służyć będzie celebracjom w dni powszednie dla małej liczby wiernych, była niedawna beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego.

Transmisja Mszy św.

B. Kruszyk