Biblijne rekolekcje katechetów

Tegoroczne biblijne rekolekcje dla katechetów odbyły się w dniach 23-24 sierpnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie pod hasłem „Kto ma ucho, niech usłyszy, co Duch mówi do Kościołów”, nawiązującym do tematu trwającego roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”.

Podobnie w poprzednich edycjach, tak i w tym roku rekolekcje zostały zorganizowane przez Wydział Katechetyczny w Gnieźnie i Dzieło Biblijne w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W tym roku wzięli w nich udział nie tylko katecheci z archidiecezji gnieźnieńskiej, ale również z diecezji Wwłocławskiej i bydgoskiej. Rekolekcjonistą był dyrektor Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Gnieźnie ks. dr Wojciech Rzeszowski, który podczas rozważań wskazywał na potrzebę osobistego rozeznawania działania Ducha Świętego w codziennym życiu, by i ono stawało się miejscem realizowania historii zbawienia. Ukazał też kryteria rozeznawania we wspólnocie Kościoła, by wobec tak wielu różnych głosów, które słyszymy w katolickich mediach, umieć odróżnić to, co jest zdrową nauką i owocem działania Ducha Świętego nieustannie mówiącego do Kościoła, od tego, co jest tylko ludzką i pozbawioną głębi teologicznej modą na jego reformowanie. Rekolekcjonista wskazał również na potrzebę troski o własną pogłębioną duchowość, by głoszonym przez katechetów słowom towarzyszyło świadectwo życia wynikające z osobistej relacji z Jezusem. Uczestnicy rekolekcji wysłuchali też konferencji ks. prof. UAM dr. hab. Pawła Podeszwy – diecezjalnego moderatora Dzieła Biblijnego, pod którego kierunkiem analizowali biblijne teksty mówiące o działaniu Ducha Świętego w Kościele. Biblista wyjaśniał katechetom wybrane fragmenty biblijne z Ewangelii wg św. Jana oraz Apokalipsy. Z kolei warsztaty metodyczne prowadziła dr Teresa Kowalczyk – przewodnicząca Wydziału Katechetycznego w Gnieźnie. Katecheci, podzieleni na małe grupy, analizowali biblijny obraz ukazujący scenę Zesłania Ducha Świętego, pisali teksty modlitwy do Ducha Świętego w oparciu o wybrane przez siebie karty z symbolami oraz wysłuchali świadectwa czternastoletniej uczennicy opowiadające o  doświadczeniu Ducha Świętego w jej życiu. Biblijne rekolekcje zakończyły trwającą od marca tego roku serię rekolekcji dla katechetów. Nowe propozycje spotkań formacji duchowej i dydaktycznej zostaną zaprezentowane podczas XVIII Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego, który odbędzie się 31 sierpnia w Gnieźnie.

Wydział Katechetyczny

27 sierpnia 2019