Biblijne rekolekcje katechetów

W pierwszym tygodniu wakacji, w dniach 24 – 25 czerwca 2024 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie, odbyły się biblijne rekolekcje dla nauczycieli religii „Bóg wsławił Sługę swego – Jezusa” (Dz 3,13), które poprowadził ks. dr Piotr Kot, biblista z diecezji legnickiej. Rekolekcje zorganizowali: Dzieło Biblijne Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W trakcie rekolekcji uczestnicy wsłuchiwali się w słowo Boże i w jego świetle odkrywali obecność Boga w swoim życiu. Na czas rekolekcji złożyły się m.in.: Eucharystia, konferencje, modlitwa Liturgią Godzin, spowiedź święta, adoracja Najświętszego Sakramentu, jak również dzielenie się słowem Bożym w małych grupach. Konferencje, które głosił ks. dr Piotr Kot, nawiązywały do aktualnego tematu roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Rekolekcjonista omawiał poszczególne fragmenty z Dziejów Apostolskich: Kościół z Ducha Świętego (Dz 1-2), Brama Piękna (Dz 3), Połowiczność – Dz 4-5, Owoc wiary Kościoła  (Dz 6-7), Kościół prawdziwy (Dz 12). W konferencjach nie zabrakło odniesień do współczesnego życia, do aktualnych doświadczeń wiary i bycia członkiem Kościoła. Rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek 24 czerwca wspólną modlitwą, a zakończyły we wtorek 25 czerwca adoracją Najświętszego Sakramentu.

Jak mówili nauczyciele religii, uczestniczący w tegorocznych biblijnych rekolekcjach, był to dla nich czas kontemplowania słowa Bożego, ale też odkrywania wciąż dla nich czegoś nowego, świeżego, duchowego, ważnego w ich życiu. Ten czas ciszy i duchowego umocnienia pozwolił im na nowo zachwycić się słowem Bożym, obecnością Boga w człowieku i we wspólnocie wierzących w Kościele.

Wydział Katechetyczny
26 czerwca 2024