Biblioteka seminaryjna zaprasza

Biblioteka Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie zaprasza do korzystania ze swojego ponad 72 tysięcznego księgozbioru. Zapisać się może każdy, a katalog dostępny jest także online. Dostępne dyscypliny to przede wszystkim teologia, biblistyka, filozofia, historia, socjologia, psychologia, ale także literatura piękna i publikacje dotyczące naszej małej ojczyzny.

Powstanie Biblioteki Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie związane jest ściśle z powołaniem do istnienia seminarium dnia 26 listopada 1602 roku na mocy aktu fundacyjnego wydanego przez abp. Stanisława Karnkowskiego prymasa Polski.

Księgozbiór seminaryjny, składa się z ponad 72 000 książek oraz 10 000 czasopism z różnych dyscyplin naukowych, przede wszystkim z teologii, biblistyki, filozofii, historii, socjologii, psychologii, literatury pięknej, publikacji dot. naszej małej ojczyzny i wielu innych dziedzin.

Wszelkie rękopisy i starodruki, zgodnie z zarządzeniem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z ok. 1960 r., zostały przekazane do Biblioteki Katedralnej, która miała przechowywać dzieła archiwalne w przeciwieństwie do biblioteki seminaryjnej, która miała posiadać dzieła nowsze.

Katalog dostępny jest online, pozwala również na rezerwowanie interesujących książek:
www.pwsd.archidiecezja.pl/biblioteka

wszystkie aktualne informacje o placówce można znaleźć na FB
facebook.com/BibliotekaPWSDGniezno

Biblioteka PWSD mieści się w murach seminarium przy ul. Seminaryjnej 2 w Gnieźnie.

tel. 61 426 46 61 w. 240

e-mail: biblioteka@pwsd.gniezno.pl

Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00.

Z biblioteki mogą korzystać nie tylko klerycy, osoby duchowne i zakonne, studenci gnieźnieńskich uczelni, pracownicy naukowi, ale każdy zainteresowany, po wcześniejszym zapisaniu się do grona czytelników.

Dla zapisanych czytelników istnieje możliwość korzystania z Biblioteki w innym czasie, po wcześniejszym umówieniu się, albo odebraniu czy też zwróceniu książek poprzez pozostawianie ich na seminaryjnej furcie, która czynna jest każdego dnia od poniedziałku do niedzieli w godz. 7.00-22.00.

27 stycznia 2023