Biskup Orchowicz na odpuście podhalańskim w Munster – amerykańskim Ludźmierzu

W niedzielę 18 sierpnia biskup Radosław Orchowicz przewodniczył Mszy świętej z okazji odpustu ku czci Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster Indiana w USA.

W sanktuarium, w którym posługują ojcowie karmelici, znajduje się figura Matki Bożej, którą w 1991 poświęcił św. Jan Paweł II. W tegorocznym odpuście podhalańskim wzięło udział około półtora tysiąca wiernych. Wśród nich było wielu górali zrzeszonych w Związku Podhalan Ameryki Północnej. „Widać, że Matka Boża Ludźmierska jest naprawdę waszą Matką, bo do niej tak licznie przychodzicie, przychodzicie z miłością i z wdzięcznym sercem”. „Dlaczego jest nam potrzebny ten podhalański odpust?” – pytał biskup. „Nie tylko po to, by być razem. Nie tylko po to, by pielęgnować piękne góralskie tradycje. Przychodzimy tu po to, by odnowić pragnienie świętości. By wpatrując się w Maryję odkryć, że i my chcemy iść w stronę nieba. Przychodzimy też po to, by u Matki znaleźć wsparcie i pociechę”. Ojciec Andrzej Gbur, kustosz i przeor karmelitańskiej wspólnoty w Munster, dziękował wszystkim za przybycie i za miłość okazywaną Maryi, Pani Podhala. Na koniec głos zabrał Stanisław Sarna, prezes Związku Podhalan Ameryki Północnej. W tym roku organizacja ZPPA świętuje 95-lecie istnienia. Po Eucharystii odbył się piknik góralski, na którym nie zabrakło tradycyjnych przysmaków. Uroczystości zwieńczyły Nieszpory ku czci Matki Bożej.

ks. R. Malewicz
19 sierpnia 2024