Biskupi na rekolekcjach

Pod hasłem „Idźcie i głoście” na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje polskich biskupów. „To czas wdzięczności za wielkie wydarzenia mijającego roku i modlitwy nie tylko we własnych intencjach, ale również za naród i Ojczyznę. Okazja do wypracowania równego kroku w podążaniu z Maryją za Chrystusem” – przyznają członkowie Episkopatu Polski.

Udziałem w dniach skupienia swoją posługę w Polsce inauguruje nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. „To zrządzenie Bożej Opatrzności, że mogę zacząć tutaj razem z biskupami swoją posługę w Polsce i oddać się w matczyną opiekę Matki Bożej Jasnogórskiej” – powiedział abp Pennacchio. Podkreślił, że przyjechał do Polski jako nowicjusz po to, żeby uczyć się „od wielkiego narodu polskiego, od wielu waszych świętych, którzy nieśli przez wieki Ewangelię radości, uczyć się właśnie tej Ewangelii radości”.

„Rekolekcje to czas odnowienia biskupiej posługi” – przyznał Prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak zauważył „każdemu z nas potrzebny jest czas, by się zatrzymać wobec Bożego Słowa, stanąć na głębszej modlitwie i przeżyć czas z Panem, który nas powołuje, by dawać w pielgrzymce wiary czytelne znaki świadectwa i umiłowania Boga i ludu”. Dodał również, że modlitwa na Jasnej Górze jest okazją do wielkiej wdzięczności za wydarzenia mijającego roku w Polsce. „To czas dziękczynienia za owocny czas obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, obecność papieża Franciszka na Jasnej Górze i jego słowo skierowane do Polaków oraz entuzjazm wiary młodego Kościoła wyrażony podczas Światowych Dni Młodzieży” – powiedział abp Polak. Nawiązując do hasła rekolekcji „Idźcie i głoście” Prymas przyznał, że widzi w tym nieustanne przypomnienie, że „ciągle jesteśmy posyłani do ludu, by głosić, by przekazywać to, co jest istotą pasterskiej posługi, czyli jednania z Bogiem i jednania ludzi”.

Tegorocznym rekolekcjonistą biskupim jest o. Ryszard Szmydki, misjonarz oblat, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. „Zadanie, które postawiono przede mną to przypomnienie sensu słów „idźcie i głoście”, czyli zadania, które jest aktualne dla każdego Kościoła, dla każdej diecezji czy parafii, a więc i dla biskupa, który jest pierwszym głosicielem na terenie swojej diecezji” – powiedział o. Szmydki. Podkreślił dalej, że „dziś uświadamiamy sobie, że miliardy ludzi na świecie nie znają Chrystusa i ci ludzie są obok nas. To są te peryferie egzystencjalne, o których mówi Ojciec Święty Franciszek. Jak dodał, biskupi są tego świadomi, że żadna diecezja, żadna parafia nie może pozostać w takim stanie w jakim jest. „Musimy obudzić się misyjnie, nie tylko w sensie głoszenia gdzieś tam w Afryce, ale niesienia Ewangelii, zaczynając od najbliższych” – podkreślił sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Biskupi wysłuchają w sumie ośmiu konferencji. Mowa będzie m.in. o Ojcu, który posyła Syna; Jezusie Chrystusie, który posyła uczniów czy o Kościele misyjnym z natury, a także o głoszeniu Ewangelii i byciu świadkami. W tym roku lekturą towarzyszącą biskupom jest książka „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze” kard. Roberta Saraha i Nicolasa Diata.

BK za KAI
Fot. BPJG >> GALERIA 

 

24 listopada 2016