Biskupi o spotkaniu z papieżem

„Papież słuchał z zainteresowaniem (…) cieszył się, że Kościół w Polsce stara się iść drogą wyznaczoną przez Sobór Watykański II oraz nauczanie bł. Jana Pawła II” – mówił Prymas Polski abp Józef Kowalczyk o spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przewodniczył 1 lutego pierwszej grupie biskupów, którzy spotkali się z Ojcem Świętym w ramach wizyty ad limina Apostolorum. W komentarzu po audiencji przyznał, że było to piękne spotkanie, bez tremy i bizantynizmów.

„Papież słuchał z zainteresowaniem wszystkich problemów, które przedstawialiśmy, był za to wdzięczny, cieszył się, że Kościół w Polsce stara się iść drogą wyznaczoną przez Sobór Watykański II oraz nauczanie bł. Jana Pawła II. Prosiliśmy, by nadal nas umacniał w wierze. To było normalne, ludzkie, kapłańskie, biskupie spotkanie. Oby takich spotkań w Polsce w wymiarze społecznym było wiele. Nie było języka nienawiści, dostrzegaliśmy pozytywy i słabości” – podkreślił abp Kowalczyk.

Wrażeniami podzielili się także inni biskupi. Bp Wiesław Mering z diecezji włocławskiej przyznał, że papież nie udzielał wskazówek, ale wypowiedział słowa uznania dla pracy Kościoła w Polsce. „Tym się ogromnie cieszymy, bo to mobilizuje do tego, aby z nową siłą wykonywać te obowiązki” – mówił ordynariusz włocławski. Dodał również: „Jego pierwsze słowa były bardzo poruszające – macie szczególną łaskę pracować w tym narodzie o głębokiej wierze, to jest szczególna łaska jaka was dotyka, być pasterzami takiego ludu, takiego narodu. To były pierwsze słowa, które sprawiły, że poczuliśmy się jak bracia biskupi przyjeżdżający do biskupa Rzymu, by rozmawiać o Kościele” – mówił bp Mering.

Dzieląc się swoimi wrażeniami po spotkaniu z Ojcem Świętym biskupi podkreślali również, że jest on dobrze zorientowany w sprawach Kościoła i Polski. Papież pytał m.in. o sprawowanie sakramentów, o to, czy ludzie przystępują do sakramentu spowiedzi, o katechezę, opiekę nad biednymi oraz stosunek Kościoła do mediów. Pytał także o to, czy wielu księży odchodzi z kapłaństwa. Polscy biskupi zapewnili, że w naszym kraju skala tego problemu nie jest duża. Papież pytał także polskich biskupów o stosunek Kościoła do mediów. Jak relacjonował abp Marek Jędraszewski z Łodzi, Ojciec Święty powiedział o trzech największych grzechach mediów. Po pierwsze mówią tylko połowę prawdy, a więc wprowadzają dezinformację, po drugie rzucają na ludzi kalumnie, i po trzecie atakują tych, którzy zasługują na szacunek po to, aby odebrać im autorytet. A to – relacjonował abp Jędraszewski – stwarza chaos życia międzynarodowego, ale także w poszczególnych społeczeństwach, narodach czy państwach.

W pierwszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem uczestniczyli biskupi z metropolii: gnieźnieńskiej, poznańskiej, łódzkiej oraz obrządku greckokatolickiego. Z archidiecezji gnieźnieńskiej w wizycie ad limina Apostolorum wraz z Prymasem Polski abp. Józefem Kowalczykiem uczestniczą: bp Wojciech Polak, bp Krzysztof Wętkowski oraz abp senior Henryk Muszyński. za KAI

GALERIA KEP

1 lutego 2014