Biskupi u papieża – słowo Prymasa Polski

W sobotę 1 lutego, w pierwszym dniu wizyty ad limina Apostolorum papież Franciszek spotkał się z pierwszą z pięciu grup polskich biskupów przybyłych do progów apostolskich. W audiencji uczestniczyli hierarchowie z metropolii gnieźnieńskiej, poznańskiej, łódzkiej i przemysko-warszawskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Grupie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

W słowie skierowanym do Ojca Świętego metropolita gnieźnieński przedstawił krótko najważniejsze dane dotyczące naszego kraju i Kościoła w Polsce oraz wspomnianych metropolii. Podziękował papieżowi za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które – jak podkreślił – odbędą się w jubileuszowym roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. „Zapraszamy i liczymy na Twój osobisty udział w tych uroczystościach” – mówił abp Józef Kowalczyk.

 

Prymas Polski podzielił się także z Ojcem Świętym troskami codziennej pracy duszpasterskiej. „Niepokojem napełnia nas przede wszystkim łatwe uleganie duchowi czasu, charakterystycznego dla współczesnego świata, który często narzuca wzorce życia sprzeczne z zamysłem Bożym i lansuje model życia bez Boga” – mówił hierarcha. – „Szukanie życia łatwego, przyjemnego i bez zasad moralnych dotyka wielu naszych diecezjan – zwłaszcza ludzi młodych. A chociaż wprost nie odrzucają Boga, to jednak brakuje przełożenia wiary na codzienność, a w ich życiu daje się zauważyć niebezpieczny dualizm i rozłam między wyznawaną wiarą a praktyką życia” – podkreślił Prymas.

 

Przemówienie Prymasa Polski

 

„Materializm praktyczny – mówił dalej – wydaje się niekiedy groźniejszy od systemów totalitarnych, z którymi zmierzyliśmy się w przeszłości. Skutkuje to zbyt łatwym porzucaniem praktyk religijnych, zwłaszcza niedzielnej Mszy św. W mentalność wiernych wkrada się także zobojętnienie religijne, relatywizm moralny, korupcja, przestępczość, selektywne traktowanie prawd wiary, zanika poczucie grzechu i prawego sumienia. Szczególnie bolesne i niepokojące są przemiany dotykające życia małżeńskiego i rodzinnego. Wciąż rośnie liczba małżeństw żyjących w sytuacji nieprawidłowej. Spada liczba dzieci” – wyliczał Prymas.

 

Hierarcha zaznaczył również, że wpływ na styl życia wielu wiernych i ich ducha wiary mają trudne warunki społeczno-ekonomiczne. Niepokojący jest zwłaszcza wysoki procent bezrobocia, którego następstwem jest ubóstwo, poczucie beznadziejności i braku sensu życia. Kościół, poprzez działalność diecezjalnych Caritas, stara się zaradzić najbardziej palącym potrzebom, konieczne są jednak „rządowe rozwiązania systemowe, a nie tylko działania zastępcze” – mówił abp Kowalczyk.

 

„Obawa o utratę pracy z jednaj strony, ale także chęć szybkiego wzbogacenia się i dorównania bogatym z drugiej strony sprawiają, że wiele czasu poświęca się aktywności doczesnej, kosztem życia rodzinnego, duchowego i religijnego. Groźnym jest również zjawisko emigracji zarobkowej, co powoduje rozluźnienie a nawet utratę więzi małżeńskich i rodzinnych. Nie jest łatwo nam, wyrosłym w strukturach społecznych socjalizmu realnego, dopracować się nowego stylu pracy duszpasterskiej w systemie demokratycznym gospodarki rynkowej i panującego materializmu praktycznego. Stanowi to dla nas ustawiczne wyzwanie duszpasterskie i mobilizuje nas do szukania nowych dróg głoszenia Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie zwłaszcza młodym pokoleniom naszych rodaków” – mówił Prymas Polski. Na koniec prosił papieża o „ojcowskie uwagi, o inspiracje do dalszej owocnej posługi i o papieskie błogosławieństwo”.

 

GALERIA KEP 

bgk KAI

 

1 lutego 2014