Bł. Edmund Bojanowski – świadek Boga

Na Jasnej Górze dziękowano 15 czerwca za życie i dzieło bł. Edmunda Bojanowskiego, Wielkopolanina, społecznika i założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej. Dziękczynną Mszę św. wspólnie z kard. Stanisławem Ryłko celebrował Prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

Dziękczynna modlitwa zgromadziła blisko 3 tysiące wiernych. W Mszy św. sprawowanej na jasnogórskim szczycie uczestniczyły m.in. siostry z czterech gałęzi założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, przedstawiciele Rodziny Edmundowej oraz wspólnoty szkół, którym błogosławiony patronuje. Obecna była także Maria Preisner z rodziną – uzdrowiona za przyczyną bł. Edmunda Bojanowskiego, który to cud miał decydujące znaczenie w procesie jego beatyfikacji. W homilii kard. Ryłko wskazał na bł. Edmunda Bojanowskiego jako jednego z niezłomnych świadków wiary, którzy potrafią iść pod prąd dominującej cywilizacji bez Boga i mówiąc Bogu zdecydowane „tak”, pozostają wierni do końca. „Takim świadkiem Boga był bł. Edmund Bojanowski, dlatego właśnie dzisiaj, w Niedzielę Trójcy Przenajświętszej, pochylamy się nad jego postacią ze szczególną uwagą i czcią, chcąc się nauczyć od niego sztuki budowania naszego własnego życia na skale, na skale, jaką jest Bóg. Tak, bł. Edmund uczynił Boga niewzruszonym fundamentem swojego życia. Mawiał często: «ja nic nie znaczę, Bóg kieruje wszystkim». Dał się Bogu prowadzić w pełnym zawierzeniu Jego woli, choć nie było to łatwe. (…) Dał się Bogu prowadzić, gdy jako człowiek świecki w czasach niezwykle trudnych dla Polski i dla Kościoła – pamiętamy, był to czas rozbiorów, zakładał nową rodzinę zakonną – Służebniczki Najświętszej Maryi Panny. Fenomen niezwykły, człowiek świecki założycielem i pierwszym przełożonym żeńskiego zgromadzenia zakonnego. Gdy z pomocą Kościoła rozpoznał, że taka jest wola Boża, oddał się tej misji bez reszty” – mówił kard. Ryłko.

 

Należy przypomnieć, że decyzją Konferencji Episkopatu Polski rok 2014 jest Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego w związku przypadającą 200. rocznicą jego urodzin. 13 czerwca minęła także 15. rocznica beatyfikacji założyciela zgromadzenia służebniczek, której dokonał papież Jan Paweł II podczas  pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

 

Bł. Edmund Bojanowski (1814-1871) urodził się w Grabonogu w Wielkopolsce. Zajmował się m.in. badaniem miejscowego folkloru, z czasem zajął się działalnością szerzenia wśród najniższych warstw społecznych oświaty i wychowania moralnego. Zakładał m.in. czytelnie polskojęzyczne przy wiejskich szkołach, a nawet udostępnił swoją prywatną bibliotekę. W 1845 roku otworzył pierwszą ochronkę dla biednych dzieci. Podczas epidemii cholery pod koniec pierwszej połowy XIX w. całkowicie oddał się opiece nad chorymi i sierotami. W 1849 roku otworzył w Gostyniu Dom Miłosierdzia, do którego sprowadził, za zgodą biskupa poznańskiego, siostry miłosierdzia. 3 maja 1850 roku Bojanowski powołał do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek, które stanowiło zalążek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W 1855 roku. zostało ono zatwierdzone przez arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego Leona Przyłuskiego. Jeszcze za życia założyciela siostry uzyskały pozwolenie na prowadzenie domów i ochronek w Galicji i na Śląsku. Edmund Bojanowski zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 roku.

 

BK
Fot. BPJG / Marek Kępiński

15 czerwca 2014