Błogosławieństwo nowych szafarzy

Biskup włocławski nominat Krzysztof Wętkowski udzielił upoważnienia i błogosławieństwa nowym szafarzom nadzwyczajnym Komunii świętej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obrzęd miał miejsce podczas Mszy św. sprawowanej w sobotę 22 maja w katedrze gnieźnieńskiej.

„Wkraczacie na drogę pełniejszej formacji duchowej” – mówił do kandydatów bp Krzysztof Wętkowski podkreślając, że bliskość Eucharystii i rozdzielanie jej innym musi prowadzić do głębszego życia wiary i życia w modlitwie. „Nie przyjmujecie bowiem zadania czysto funkcjonalnego. To coś więcej. Macie być znakiem i świadectwem wobec całej wspólnoty” – zaznaczył.

Prosił też przyjmujących posługę, aby dbali o świętość Eucharystii i byli tymi, którzy także innych formują do właściwego i godnego przyjmowania Eucharystii. Jest to – jak dodał – ważne szczególnie teraz, w czasie pandemii, która z jednej strony przyniosła większą tęsknotę i szacunek dla Eucharystii, z drugiej jednak spowodowała „wiele niebezpieczeństw związanych z udzielaniem Komunii świętej”.

Mszę św. koncelebrowali m.in. proboszczowie parafii, w których nowi szafarze niebawem  rozpoczną posługę. Obecny był także ich duszpasterz diecezjalny ks. kan. Jakub Dębiec. Kandydatom towarzyszyli również najbliżsi.

Upoważnienie i błogosławieństwo otrzymało 17 mężczyzn z: Chodzieży, Witkowa, Tuczna, Gniezna, Mielżyna, Inowrocławia, Trzemżala, Czerniejewa i Czewujewa. Najmłodszy ma 28 lat i pochodzi z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie. Najstarszy ma 66 lat i będzie posługiwać w parafii pw. Opatrzności Bożej w Inowrocławiu.

Posługa nadzwyczajnego szafarza była znana już w pierwszych wiekach Kościoła. Do praktyki tej powrócono po Soborze Watykańskim II. W Polsce nadzwyczajni szafarze Komunii świętej pojawili się w 1990 roku, a w archidiecezji gnieźnieńskiej w 1994 roku. Obecnie posługę tą pełni w naszej archidiecezji około 200 mężczyzn. Ich zasadniczym zadaniem jest zanoszenie Komunii świętej osobom chorym oraz pomaganie księżom w udzielaniu Komunii świętej podczas Mszy św., gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych.

Zadania, przygotowanie, formację reguluje szczegółowo specjalna instrukcja wydana przez abp. Wojciecha Polaka w styczniu 2020 roku. Tekst ten wraz z wszystkimi potrzebnymi drukami, dokumentami, terminarzem i innymi informacjami znaleźć można na stronie szafarze.archidiecezja.pl Nowi kandydaci przygotowanie rozpoczną we wrześniu tego roku.

B. Kruszyk
Fot. J. Andrzejewski

22 maja 2021