Bp Orchowicz: Eucharystia to nie rytuał, ale obecność, życie, misja

„Nie wystarcza przestrzeganie rytuałów, ale konieczne jest oczyszczenie serca i zaangażowanie życia” – mówił w Boże Ciało za papieżem Benedyktem XVI bp Radosław Orchowicz przypominając, że „Eucharystia to nie bierność i stagnacja, ale obecność, życie, misja, podjęcie odpowiedzialności za życie swoje i drugich”.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, a następnie poprowadził procesję ulicami Gniezna, do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie przy czwartym ołtarzu wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

W wygłoszonej homilii, nawiązując do czytań, mówił o ofierze krwi przywracającej życie i uwalniającej od skutków grzechu. W Starym Przymierzu była to krew zwierzęcia, którą kapłan skrapiał ołtarz ofiarny. W Nowym Przymierzu jest to krew Chrystusa – jedna i jedyna ofiara, którą Chrystus „całej ludzkości wysłużył odpuszczenie grzechów i dał gwarancję życia”.

„Dziś zbliżamy się do Ciała i Krwi Pana, bo to naprawę źródło życia. Wołamy, by Pan nas ożywił, by tchnął życie do naszych dusz, by wlał nadzieję i pokój” – mówił bp Orchowicz przypominając, że „ilekroć uczestniczymy w Eucharystii bierzemy udział w uczcie, w której uobecnia się ofiara Jezusa na krzyżu”.

„Jak ofiara Starego Przymierza stanowiła szczególną bliskość Boga i Izraela, tak przez ofiarę Nowego Przymierza zostajemy wszczepieni w Chrystusa i zostajemy uwolnieni od śmierci i otrzymujemy dar życia – życie w Jezusie, życie w łasce, życia wiecznego. To wyraz wyjątkowej bliskości i szczególnego obdarowania, ale i zobowiązania” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński i za papieżem Benedyktem XVI powtórzył, że „nie wystarczy przestrzeganie rytuałów, ale konieczne jest oczyszczenie serca i zaangażowanie życia”.  Konieczne jest działanie, bo „Eucharystia to nie rytuał, bierność i stagnacja, ale obecność, życie i misja, podjęcie odpowiedzialności za życie swoje i drugich”.

„Postawmy więc na pierwszym miejscu Mszę św., odkryjmy na nowo w naszych wspólnotach adorację! Prośmy o łaskę, abyśmy byli głodni Boga, nigdy nie zaspokojeni otrzymywaniem tego, co On przygotowuje dla nas” – prosił słowami papieża Franciszka bp Orchowicz wyrażając radość, że w Gnieźnie powstają kaplice dziennej i wieczystej adoracji.

„To wielki znak nadziei, że adoracja staje się coraz częściej pragnieniem i rzeczywistością także w różnych miejscach naszej archidiecezji. Pragnieniem jest, abyśmy trwali na modlitwie przed Jezusem Eucharystycznym. Może dziś, świętując i wysławiając obecność Jezusa w Najświętszym Ciele i Krwi, uwielbiając Go za Nowe Przymierze zawarte Jego Krwią, radując się bliskością Pana, warto zatrzymać się nad słowami Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii: «przygotujcie dla nas» i odczytać je jako wezwanie do odkrycia adoracji i zaangażowania się w nią, znalezienia dla niej czasu w swoim kalendarzu” – mówił bp Orchowicz.

Mszę św. koncelebrowali: ks. infułat Jan Kasprowicz, proboszcz parafii archikatedralnej, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz kapłani z gnieźnieńskich parafii. W czasie liturgii i późniejszej procesji eucharystycznej śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.

Jak co roku procesja przeszła ulicami Starego Miasta zatrzymując się przy czterech ołtarzach przygotowanych tradycyjnie przy rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich, na gnieźnieńskim Rynku w pobliżu kościoła franciszkanów, przy kościele garnizonowym oraz przy kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie bp Orchowicz udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, a proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Woźniak podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę. Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Boże, coś Polskę…”

B. Kruszyk KAI

Transmisje Media