Bp Orchowicz: bliskość, pamięć, wdzięczność

Nowy biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz modlił się 23 marca w intencji księży seniorów i wspólnie z nimi w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. „Bliskość z Panem Bogiem, pamięć o Jego darach i wdzięczność na każdym etapie życia” – wskazał, prosząc całą wspólnotę o modlitwę w intencji jego biskupiej posługi.

W Eucharystii wspólnie z księżmi uczestniczyli pracownicy świeccy oraz siostry elżbietanki posługujące w placówce. Mszę św. koncelebrował dyrektor domu ks. Karol Świderski.

„Każdego dnia odkrywamy coraz bardziej w naszym kapłańskim i chrześcijańskim życiu tę prawdę, że Pan Bóg jest blisko nas, że jest przy nas” – mówił w krótkiej homilii bp Radosław Orchowicz.

„Ale dzisiejsze słowo Boże przypomina nam również, jak ważna jest pamięć, przechowywanie w sercu tych wszystkich darów i łask, które od Boga otrzymaliśmy i wciąż otrzymujemy” – podkreślił, dodając, że to właśnie pamięć „pozwala nam dzielić się doświadczeniem Bożej miłości z innymi”.

„Potrzeba też wdzięczności za te Boże dary, za życie, za wszystko, co Pan Bóg nam daje i potrzeba nieustannego świadectwa niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteśmy i czego doświadczyliśmy. Wdzięczność wobec Boga i dzielenie się dobrem i Bożą miłością z innymi” – wskazał biskup pomocniczy gnieźnieński zachęcając na koniec, by trwający Wielki Post był czasem wdzięczności, zgody i odnowy ducha.

Bp Orchowicz podziękował też księżom seniorom za duchowe wsparcie i prosił całą wspólnotę o dalszą modlitwę w intencji jego biskupiej posługi. Wyraził również wdzięczność, że w pierwszych dniach biskupiego posługiwania może modlić się właśnie w tym miejscu, razem ze swoimi księżmi profesorami i kapłanami, których spotykał na różnych drogach dotychczasowego posługiwania.

W czasie Mszy św. modlono się za całą wspólnotę, zmarłych kapłanów oraz o pokój dla Ukrainy i świata.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk