Bp Orchowicz kanonikiem-prepozytem Kapituły Prymasowskiej

Prymas Polski abp Wojciech Polak mianował bp. Radosława Orchowicza kanonikiem gremialnym Kapituły Prymasowskiej. Dekret ogłoszono 23 kwietnia, a 13 maja 2022 w katedrze gnieźnieńskiej odbyła się uroczysta instalacja i Msza św. pod przewodnictwem nowego kanonika, który zgodnie ze statutami objął też urząd jej prepozyta.

Nieczęsto się zdarza, że kapłan zostaje najpierw biskupem, a dopiero potem otrzymuje godność kanonika. Praktyka pokazuje, że zwykle jest odwrotnie. Bp Orchowicz przed nominacją biskupią w styczniu tego roku był proboszczem parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu bez zasiadania w którejkolwiek z kapituł istniejących w archidiecezji gnieźnieńskiej. W kwietniu tego roku został włączony przez abp. Wojciecha Polaka – po uprzednim wysłuchaniu zdania Kapituły Prymasowskiej – do grona jej kanoników gremialnych, obejmując jednocześnie na mocy statutów urząd prepozyta. Uroczystość wprowadzenia i instalacji nowego kanonika odbyła się 13 maja w katedrze gnieźnieńskiej w obecności kapitulnego gremium. Wprowadzenia dokonał dziekan Kapituły Prymasowskiej ks. kan. Bogdan Czyżewski. Zgodnie z rytem odczytano nominację oraz życiorys nowego kanonika, który następnie złożył wyznanie wiary i zajął wyznaczone mu miejsce w stallach, a później celebrował Mszę św. w intencji zmarłych kanoników. W krótkiej homilii, przywołując wielowiekową tradycję Kapituły Prymasowskiej, nawiązał do jej nadrzędnego zadania – wspierania arcybiskupa gnieźnieńskiego w jego działalności i misji pasterskiej, a także do podtrzymywania i krzewienia kultu św. Wojciecha, u grobu którego została ona przed dziesięcioma stuleciami powołana. Biskup pomocniczy gnieźnieński przywołał też słowa Jezusa z czytanej tego dnia Ewangelii, podkreślając, że Jezus nie tylko wskazuje drogę, uczy prawdy i mówi o życiu, ale jest życiem, prawdą i drogą. „On powtarza nam dziś: nie bójcie się, nie trwóżcie, bo ja jestem z wami, a naszym zadaniem jest Jego obecność odkrywać w tej rzeczywistości, w jakiej jesteśmy” – podkreślił bp Orchowicz zachęcając, by właśnie tego zapewnienia – „ja jestem z wami” – uchwycić się wobec wszystkich naszych życiowych lęków i całej niepewności jutra.

Kapituła katedry gnieźnieńskiej (Kapituła Prymasowska) posiada najdłuższą tradycję spośród wszystkich instytucji centralnych archidiecezji gnieźnieńskiej. Jej korzenie sięgają XI wieku, pierwszych wzmianek źródłowych szukać należy jednak dopiero w XIII wieku. W dawnych czasach przysługiwało jej prawo wyboru arcybiskupa gnieźnieńskiego. Obecnie kapituła liczy dwunastu członków rzeczywistych (gremialnych). Kapituła nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP i jako kolegium jest kustoszem relikwii św. Wojciecha znajdujących się w katedrze gnieźnieńskiej.

B. Kruszyk KAI
Fot. J. Andrzejewski
13 maja 2022