Bp Orchowicz na pielgrzymce Polonii amerykańskiej w Merrillville

Polacy pielgrzymują nie tylko w Ojczyźnie. W dniach 10-11 sierpnia odbyła się XXXVII Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna z Chicago do Merrillville. W tym roku z pielgrzymami modlił się i był w drodze biskup Radosław Orchowicz.

W pielgrzymce, która w tym roku odbywała się pod hasłem: „Jesteś ze mną, gdy idę do Ciebie, Maryjo!”, co roku bierze udział kilka tysięcy pątników. Pielgrzymują dzieci, młodzież i starsi mieszkający w różnych stanach USA. To niezwykła manifestacja wiary Polaków, którzy od lat żyją tu na emigracji. Organizatorami i duchowymi przewodnikami pielgrzymki są salwatorianie, posługujący w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, w stanie Indiana. Na zaproszenie ks. Mikołaja Markiewicza – kustosza i przełożonego tej salwatoriańskiej wspólnoty, pochodzącego z parafii w Nekli – w tegorocznej pielgrzymce wziął udział biskup Radosław Orchowicz. Ksiądz biskup przewodniczył Mszy świętej na rozpoczęcie i zakończenie pielgrzymki, a także szedł razem z pielgrzymami, posługując sakramentem pokuty i pojednania.

Eucharystia na rozpoczęcie pielgrzymowania sprawowana była w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chicago. Biskup Orchowicz zachęcał pielgrzymów, by na początku drogi spojrzeli na siebie oczami Boga. „Bóg stworzył Maryję jako swe arcydzieło. Także ty jesteś arcydziełem, jesteś wyjątkowy, jesteś wyjątkowa”. Pielgrzymka jest po to, aby to na nowo odkryć, aby także wstać i pójść. „Idziemy z konkretnymi intencjami i sprawami, chcemy ofiarować nasz trud i modlitwę. U progu tego pielgrzymowania daj się zaskoczyć Bogu, otwieraj się na to, co On dla ciebie przygotował. Pan poprowadzi cię na nowo do twojego serca, poprowadzi cię także do drugich”. W Eucharystii na zakończenie pielgrzymki, sprawowanej w sanktuarium w Merrillville, wzięło udział kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Biskup Orchowicz dziękował wszystkim za to niezwykłe i wzruszające świadectwo wiary. Wskazywał na bliskość Maryi, na Jej obecność w życiu wierzących. „Może pytasz dziś siebie samego: jak zachować to, co przeżyłem na tej pielgrzymce? Czy będę umiał wziąć to wszystko do mojego domu, do mojej pracy, realizując moje powołanie? Odpowiedź przychodzi od Matki. Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn. Zdajcie się na Niego bardziej niż na swoje plany”.

Polonijnej pielgrzymce towarzyszył niezwykły klimat rozmodlenia, a także radości z uwielbienia Boga we wspólnocie. Dystans 50 km pątnicy pokonali w dwa dni. Duszpasterzem pielgrzymów był salwatorianin ks. Paweł Krężołek. Biskupowi Orchowiczowi w czasie wizyty w USA towarzyszą ks. Remigiusz Malewicz i ks. Ryszard Trzaskawka, którzy w czasie pielgrzymki głosili konferencje. Gościem specjalnym był aktor Michał Koterski, który podzielił się z pątnikami swoim świadectwem wiary. Opowiedział też o tym, jak Bóg pomógł  mu wyjść z uzależnienia. Na koniec niedzielnej Eucharystii kustosz sanktuarium przekazał podziękowania dla Leszka Kubery, który przed 37 laty był głównym inicjatorem maryjnej pielgrzymki polonijnej z Chicago. Z tej okazji również biskup Radosław Orchowicz w imieniu abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski przekazał mu medal „600-lecia Prymasostwa w Polsce”. W najbliższą niedzielę biskup Orchowicz będzie przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej Ludźmierskiej w Munster niedaleko Chicago.

Fot. Wojciech Adamski, ks. Remigiusz Malewicz
13 sierpnia 2024