Bp Orchowicz: od nas zależy, czy młode pokolenie otrzyma silny przekaz wiary

„Od nas zależy, czy dzieci i młodzież otrzymają silny przekaz wiary, czy będą mieć w dzisiejszym świecie łatwy dostęp do katechezy” – mówił bp Radosław Orchowicz w 45. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przypominając wypowiedziane wówczas przez papieża słowa, że katechizacja to wspólny wysiłek rodziców, kapłanów, katechetek i katechetów, całego środowiska, zwyczajów i obyczajów.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył 3 czerwca Mszy św. polowej w miejscu lądowania papieskiego helikoptera w 1979 roku, na dawnym poligonie w Gębarzewie. Eucharystię koncelebrowali: dziekan gnieźnieński ks. kan. Andrzej Grzelak, ks. kan. Piotr Dworek oraz proboszcz parafii w Żydowie ks. kan. Krzysztof Prus. W homilii bp Orchowicz wielokrotnie wracał do papieskiego przemówienia z 1979 roku, w którym Jan Paweł II akcentował dziejowe znaczenie piastowskiej ziemi, korzenie wiary tak silnie wrosłe w ten skrawek Polski i papieską troskę, by tą wiarę umacniać i przekazywać kolejnym pokoleniom.

„To właśnie tutaj Ojciec Święty mówił o katechezie, która trwa w naszej ojczyźnie od przeszło tysiąca lat, o tym wielkim dziele wiary wciąż na nowo uświadamianej i wprowadzanej w życie każdego pokolenia. Wiemy – przyznawał wówczas – ile w tym dziele zależy od wspólnego wysiłku rodziców, parafii, duszpasterzy, kapłanów, katechetów, katechetek, sióstr zakonnych, środowiska, zwyczajów i obyczajów. Bo przecież i mury, i wieże kościelne, i krzyże przydrożne, i obrazy święte na ścianach domów i izb, wszystko to w jakiś sposób katechizuje i od tej syntetycznej katechezy życia, przeszłości i teraźniejszości, zależy wiara przyszłych pokoleń” – przypomniał bp Orchowicz zadając pytanie, czy dziś dzieci i młodzież otrzymują od nas taki właśnie silny przekaz wiary? Czy troszczymy się o to, by i w dzisiejszym świecie miały łatwy dostęp do katechezy? To ważne pytanie, bo wiara młodego pokolenia – jak podkreślił – zależy przede wszystkim od tego, jak my wierzymy, jak rozpoznajemy Pana Boga i o Nim uczymy.

Uroczystości rocznicowe były także szczególnym dniem dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żydowie, stając się niejako dniem patrona. Obchody rozpoczął XIII Ogólnopolski Turystyczny Rajd PTTK „Śladami Historii”, w którym uczestniczyło ponad 500 osób w różnym wieku i z różnych miejscowości, którzy wyruszyli na szlak prowadzący do Gębarzewa, by uczcić pamięć papieża Polaka i podążyć jego śladami.

Po Mszy św., podczas której śpiewał chór „Żydowianie” oraz schola dziecięca „Nutki św. Stanisława” z parafii w Żydowie, uczniowie szkół w Żydowie i Jarząbkowie zaprezentowali część artystyczną, dając impuls do rozmów, wspomnień i refleksji nad słowami i nauczaniem papieża Polaka. Uroczystości przygotowane przez szkolne społeczności i miejscową wspólnotę miały, obok wymiaru duchowego i edukacyjnego,  także walor integrujący i jednoczący mieszkańców miejscowości, które łączy historia pierwszej pamiętnej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

B. Kruszyk, Judyta Włódarczak
Fot. FB parafia Żydowo