Bp Orchowicz: sięgajmy po różaniec codziennie

„Modlitwa różańcowa to najlepsza pomoc w zmaganiu ze złym duchem, ocalenie dla nas i dla świata. Gdy sięgamy po różaniec, zanurzamy się w Chrystusowe tajemnice, widzimy prawdziwą miarę rzeczy, to, co jest istotne w życiu i za czym warto pójść” – mówił 7 października w Inowrocławiu bp Radosław Orchowicz.

Biskup pomocniczy gnieźnieński modlił się ze wspólnotą parafii pw. św. Józefa Oblubieńca, której przed nominacją biskupią był proboszczem. Okazją był obchodzony w tym roku jubileusz stulecia parafii oraz świętowany w łączności z nim odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej, która – jak mówił w homilii bp Orchowicz – tylekroć w swoich objawieniach zachęcała i prosiła „odmawiajcie codziennie różaniec”.

„Czyniąc to stajemy wraz z Maryją, razem z Nią zanurzamy się w Chrystusowe tajemnice. To najlepsza pomoc w walce ze złym duchem, najskuteczniejszy ratunek, ocalenie dla nas i dla świata. Dzisiejsze wspomnienie Matki Bożej Różańcowej ustanowione zostało na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami muzułmańskimi pod Lepanto 7 października 1571. Ale ile zwycięstw duchowych za przyczyną Maryi dokonuje się, gdy człowiek sięga po różaniec, gdy się na nim modli, gdy jest mu wierny” – mówił bp Orchowicz.

Pytał również o przykład, jaki wierzący dają światu? O przykład rodziców, którzy są przecież pierwszymi katechetami swoich dzieci. Czy tak, jak Maryja, możemy powiedzieć: patrzcie na mnie i postępujcie tak, jak to u mnie widzicie? Czy rzeczywiście żyjemy tak, jak to deklarujemy?

„Chrystusa pragnie, abyśmy wydawali dobre, a nie cierpkie owoce. Abyśmy przemieniali nasze serca według prośby Maryi: patrzcie na mnie i postępujcie tak, jak to u mnie widzicie. Potrzebna nam jest dziś Jej zachęta, Jej przykład, Jej życiowa postawa. Wsparciem zaś jest modlitwa różańcowa – czas oddany Bogu, który pomaga zobaczyć właściwą miarę rzeczy i zrozumieć, co w życiu jest istotne i za czym warto pójść” – mówił bp Orchowicz.

W czasie Mszy św. śpiewał inowrocławski chór „Halka”. Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo różańcowe. Bp Radosław Orchowicz poświęcił też różańce dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii świętej.

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu została erygowana 1 stycznia 1923 roku przez kard. Edmunda Dalbora, pierwszego Prymasa odrodzonej po zaborach Polski. Budowa kościoła ruszyła w 1936 roku jednak została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Ostatecznie świątynię parafialną poświęcono dopiero w 1952 roku. Wnętrze kościoła zdobią wspaniałe witraże projektu o. Efrema Klawittera z Kcyni. W 2006 roku poświęcono w kościele kaplicę Bożego Ciała z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w marcu tego roku pod przewodnictwem Prymasa Polski.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Buczkowska