Bp Orchowicz ustanowił do posługi lektoratu alumnów z trzech diecezji

„Słuchać uważnie, rozważać starannie, postępowaniem swoim poświadczać” – takich wskazówek udzielił bp Radosław Orchowicz jedenastu alumnom Arcybiskupiego Seminarium Duchowego w Poznaniu, którzy w Niedzielę Słowa Bożego, 26 stycznia, przyjęli z jego rąk posługę lektoratu. Nowi lektorzy pochodzą z archidiecezji gnieźnieńskiej, archidiecezji poznańskiej i diecezji kaliskiej.

Nawiązując do hasła tegorocznej Niedzieli Słowa Bożego „Pokładam nadzieję w Twoim Słowie” biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał o fundamentalnej roli głoszenia Słowa Bożego w liturgii, ale i czytania go oraz rozważania w życiu codziennym. Czym jest więc owo pokładanie nadziei w słowie Boga? Najpierw usłyszeniem tego słowa, a w rezultacie poddaniem się mu. Bo w istocie nie my mamy panować nad tekstem – powtórzył za ks. Krzysztofem Wonsem – ale on nad nami. „To Biblia czyta mnie, choć wydaje się, że jest odwrotnie. To absolutne sedno tej rzeczywistości!” – cytował.

Sięgając dalej do pierwszego czytania z Księgi Nehemiasza wskazał, że to właśnie odczytywanie Słowa Bożego ludowi i zobowiązanie do przestrzegania płynących z niego praw uznał kapłan Ezdrasz za jedyną drogę do odnowy. Podobnie jest w naszym życiu. Potrzeba otwartości na słowo i potrzeba oparcia się na nim, jak na fundamencie. Potrzeba zaangażowania, rozważania tego słowa i potrzeba odczytywania życia właśnie w jego kontekście.

Bp Orchowicz wskazał też na Jezusa, który w dzisiejszej liturgii słowa staje przed swoimi, by odczytać i tłumaczyć im pismo. „(…) a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione”.

„Tak – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński – to On jest w centrum. On jest kluczem. Stąd potrzeba nieustannej, codziennej troski o budowanie więzi, dbanie o nią, o jej umacnianie i rozwijanie. Ale nie samemu, nie w pojedynkę, ale we wspólnocie, którą wypełnia jeden Duch”.

Posługa lektora polega przede wszystkim na odczytywaniu Słowa Bożego w czasie Mszy św. i nabożeństw (za wyjątkiem tekstów z Ewangelii, które są zarezerwowane dla kapłanów). Otrzymujący posługę słyszy słowa: „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj Słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich”. Lektor powinien więc nie tylko starać się jak najpiękniej odczytywać Pismo Święte, ale również starać się zgłębiać je, tak by być wiernym przekazicielem, który rozumie, co czyta i dzięki temu lepiej trafia do serc słuchaczy.

„Skoro innym zwiastuje słowo Boże, sam niech go uważnie słucha, starannie je rozważa i poświadcza swoim postępowaniem” – przypomniał kandydatom do posługi bp Orchowicz, prosząc na koniec, by „słuchali uważnie, rozważali starannie i postępowaniem swoim poświadczali to, co usłyszeli”.

Do posługi lektoratu ustanowionych zostało jedenastu alumnów przygotowujących się do kapłaństwa w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Nowi lektorzy pochodzą z archidiecezji gnieźnieńskiej (4), archidiecezji poznańskiej (4) i diecezji kaliskiej (3). Od roku akademickiego 2023/2024 klerycy z tychże diecezji i diecezji bydgoskiej formują się i studiują wspólnie w seminarium w Poznaniu.

Z archidiecezji gnieźnieńskiej do posługi lektoratu ustanowieni zostali:

kl. Bartłomiej Dyrka z parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM we Wrześni
kl. Bartłomiej Jacek z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie
kl. Bartosz Jaskólski z parafii pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu
kl. Szymon Kaja z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży.

B. Kruszyk KAI
Fot. kl. J. Sucharski
26 stycznia 2025