Bp Orchowicz w Wieleniu Zaobrzańskim na odpuście ku czci Maryi Ucieczki Grzeszników

„Wszyscy, jak tutaj jesteśmy, jesteśmy grzesznikami, którzy potrzebują łaski miłosierdzia, ale pragniemy jednocześnie kochać Boga i bliźniego, i konsekwentnie wyznawać wiarę, według niej żyć i nią się kierować” – mówił bp Radosław Orchowicz, który 25 czerwca przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim.

Biskup pomocniczy gnieźnieński wskazał, że współczesny świat bardzo potrzebuje doświadczenia Maryi jako ucieczki dla grzeszników.

„Doświadczając własnej grzeszności, widząc jak dziś wielu słabnie i odpada od Chrystusa, wiary i Kościoła, jak dają się zwieść mirażom szczęścia budowanego bez Boga i Ewangelii, jak dzisiejsze społeczeństwo zatraca poczucie grzechu oraz potrzebę pokuty i wyrzeczenia gromadzimy się przy Maryi  i wołamy: Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko…” – mówił.

Nazwanie Maryi „ucieczką” nawiązuje do historii. Zarówno w Starym Testamencie, jak i w starożytnej Grecji i w Rzymie obowiązywało prawo azylu: wyznaczano miasta ucieczki, w których mógł schronić się ten, kto nieumyślnie doprowadził do czyjejś śmierci. W tych miastach mógł szukać ratunku, tam był chroniony przed zemstą, był bezpieczny i czekał na ułaskawienie.

„Dziś, tutaj, u Maryi szukamy tego miasta ucieczki, schronienia i bezpieczeństwa” – wskazał bp Orchowicz.

„W sanktuarium Ucieczki Grzeszników odnajdujemy przestrzeń pojednania z Bogiem i bliźnimi nawet dla najbardziej opornych grzeszników, nawet dla tych, którym trudno przychodzi i ciężko jest się zebrać do spowiedzi, do sakramentu pokuty i pojednania. Ona staje wraz z nami do duchowej walki o nasze prawdziwe dobro, o czystość serca i zbawienie duszy. Wspiera nas i jest naszą ucieczką, gdy opieramy się pokusom i walczymy z grzechem, gdy pragniemy pozostać wierni i w jedności z Panem Jezusem” – dodał.

Bp Orchowicz tłumaczył w homilii, że z Maryją podejmujemy drogę, która prowadzi do naszych serc i naszego życia, do naszej codzienności, do ludzi spotykanych na drogach naszego życia, do ludzi, do których jesteśmy posyłani przez samego Chrystusa.

„Dziś razem z Maryją pragniemy dostrzec, zobaczyć Boga w historii naszego życia i świata, i na wzór Maryi podjąć śpiew uwielbienia za wielkie dzieła Boże, za Jego nieustanną obecność i Opatrzność, za Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie. Tę pieśń podejmujemy i dzielimy się nią w naszych domach, rodzinach, miejscach pracy i wypoczynku”.

Wielki Odpust Matki Bożej w Wieleniu, który co roku gromadzi tysiące pątników, potrwa kilka dni, do 3 lipca.

Ks. Remigiusz Malewicz
Fot. Ks. Remigiusz Malewicz
25 czerwca 2023