Bp Radosław Orchowicz: Posłani, by przekazywać Boże światło

„Światło i życie rodzą się z ofiary Jezusa Chrystusa, z Jego krzyża. Bez Jego pomocy, bez Eucharystii trudno jest drugiemu przekazywać światło. To On jest źródłem, to On w nas zapala ogień Ducha Świętego” – mówił bp Radosław Orchowicz w czasie Eucharystii sprawowanej w kościele św. Jerzego w Gnieźnie z okazji Diecezjalnej Oazy Matki.

Dla Ruchu Światło-Życie Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to wyjątkowy czas. Wtedy bowiem w Krościenku nad Dunajcem odbywa się Centralna Oaza Matka. „Jest to czas modlitewnego przyzywania Ducha Świętego i wypraszania błogosławieństwa dla osób podejmujących różnorodne posługi i zadania w Ruchu i Kościele. Uczestniczyli w niej przedstawiciele naszej archidiecezji, a dla trzech z nich: Adriana Malanowskiego, Łukasza Stachowiaka i Krzysztofa Chmielewskiego, był to szczególnie ważny czas, ponieważ na niedzielnej jutrzni przyjęli błogosławieństwo do posługi animatorskiej i krzyże animatorskie, wyrażając w ten sposób pragnienie życia charyzmatem Ruchu Światło-Życie” – mówi ks. Hubert Wiśniewski, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.

Kontynuacją modlitwy w Centrum Ruchu jest Diecezjalna Oaza Matka, która w tym roku odbyła się 11 czerwca w Gnieźnie. Mszy świętej z błogosławieństwem diakonii rekolekcyjnej i posłaniem na oazy wakacyjne przewodniczył biskup Radosław Orchowicz. W homilii nawiązał do historii powołania Elizeusza, czytanej w czasie liturgii. „Płaszcz, który Eliasz zarzucił na Elizeusza jest znakiem powołania i przekazania mocy Bożej. Możemy powiedzieć za św. Efremem, że jest to również znak udzielenia daru prorockiego i mocy Ducha Świętego – mówił. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym powołaniu Bóg posłużył się konkretnym człowiekiem, Eliaszem. Tak jest i w naszym życiu. Bóg posługuje się człowiekiem, by dzięki niemu inni mogli poznawać i wypełniać wolę Bożą”. Biskup Orchowicz wskazywał, że ta współpraca z Bogiem widoczna jest także w osobie św. Barnaby, którego liturgiczne wspomnienie przypada właśnie 11 czerwca. Był to człowiek dobry, pełen Ducha Świętego i wiary, i dzięki niemu mogły wypełnić się plany Boże. Jest to zadanie, które Bóg powierza osobom zaangażowanym w formację oazową. To jedocześnie powołanie do przekazywania światła i życia.  „Światło i życie rodzą się z ofiary Jezusa Chrystusa, z Jego krzyża. Bez Jego pomocy, bez Eucharystii trudno jest drugiemu przekazywać światło. To On jest źródłem, to On w nas zapala ogień Ducha Świętego” – mówił biskup.

Spotkanie było też okazją, by wręczyć dyplomy ukończenia Oazowej Szkoły Animatora. Przez dwa lata młodzi oazowicze poznawali dogłębnie charyzmat oraz drogę formacji w Ruchu, różnorodne formy modlitwy, techniki właściwej komunikacji itp. Wszystko to ma służyć w pogłębianiu ich osobistej relacji z Chrystusem, w codziennej ewangelizacji. Ma także pomagać w jak najowocniejszym angażowaniu się w prowadzenie wspólnot oraz rekolekcji oazowych.

Zapraszamy do odwiedzania strony oazy: http://gniezno.oaza.pl/

ks. R. Malewicz
fot. Ruch Światło-Życie AG