Bp Wętkowski do policjantów

„Służba sprawie bezpieczeństwa nie może być jedynie pracą. Musi być życiowym powołaniem, muszą jej towarzyszyć pasja i poświęcenie, a wówczas wyniki będą ich następstwem” – mówił 17 października do policjantek i policjantów bp Krzysztof Wętkowski.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. w intencji komisarza Józefa Wróblewskiego, przedwojennego komendanta Policji w Gnieźnie. Przypominając jego postać podkreślił, że był on wśród wielu innych, którzy po powołaniu w 1919 roku Policji Państwowej, ślubowali stać na straży przestrzegania prawa i strzec porządku publicznego, podejmując walkę ze złem nawet za cenę życia. „Dzisiaj już wiemy, że tamto pokolenie policjantów wywiązało się z tego zadania należycie” – mówił bp Wętkowski.

„Egzamin z miłości do Ojczyzny zdali we wrześniu 1939 roku, kiedy z bronią w ręku, wraz z żołnierzami, starali się powstrzymywać armię dwóch wrogów – hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. W czasie okupacji wielu z nich zostało uwięzionych i zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Około 12 tysięcy trafiło do sowieckiej niewoli, z czego wiosną 1940 roku ponad 6 tysięcy zostało zamordowanych w Twerze. Ich doczesne szczątki spoczywają na polskim cmentarzu w Miednoje” – przypomniał biskup pomocniczy gnieźnieński dodając, że jest wśród nich także kom. Józef Wróblewski, powstaniec wielkopolski, patriota, „człowiek prawy, przepojony głęboką wiarą i umiłowaniem Ojczyzny”.

Właśnie tacy ludzie jak on pokazują, że „służba sprawie bezpieczeństwa nie może być jedynie pracą, ale musi być życiowym powołaniem, muszą jej koniecznie towarzyszyć pasja i poświęcenie, a wówczas wyniki będą ich następstwem” – mówił bp Wętkowski, życząc na koniec funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom, aby starczało im sił i determinacji do takiej właśnie służby, do skutecznego przeciwdziałania wszelkim przejawom zła i niesprawiedliwości.

Mszę św. wraz z bp. Krzysztofem Wętkowskim celebrował m.in. duszpasterz Policji w archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Jacek Orlik. Po Eucharystii policjanci i policjantki przeszli z towarzyszeniem orkiestry i kompanii honorowej ulicami Gniezna do siedziby Komendy Powiatowej Policji, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą kom. Józefa Wróblewskiego.

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk