Bp Wętkowski o odpowiedzialności

Na potrzebę podejmowania odpowiedzialności zarówno za naszą ziemię, jak i za nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne, jako rzeczywistość powierzoną nam przez Boga, wskazał bp Krzysztof Wętkowski, który przewodniczył w niedzielę 13 września uroczystościom odpustowym w sanktuarium maryjnym w podpoznańskiej Sobocie.

Na doroczny odpust ku czci Narodzenia NMP przybyli do Soboty, gdzie Maryja jest czczona w cudownym wizerunku od blisko trzystu lat, liczni pielgrzymi, także pieszo z okolicznych parafii i z Poznania. Kulminacyjnym punktem uroczystości odpustowych, poprzedzonych rekolekcjami, była Suma sprawowana przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem specjalnie zaproszonego na tę okazję bp. Krzysztofa Wętkowskiego.

„Chrystus poprzez narodzenie swojej Matki i Ewangelię zapowiadającą Jego narodzenie mówi nam, że wchodzi w nasze życie rodzinne, małżeńskie i społeczne i rzeczywiście jest w nim obecny. Pragnie też, byśmy z tej Jego obecności potrafili korzystać, u Niego szukając pomocy” – przekonywał w homilii biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Zaznaczył też, że kiedy obecność Chrystusa w naszym życiu nie jest żywa, będąc jedynie wspomnieniem od święta, wówczas przychodzi kryzys wiary, który z pewnością odbije się na małżeństwie i rodzinie.

Eucharystia była także okazją dla mieszkańców gminy Rokietnica, w której leży Sobota, do dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony.

„Dziękując za dar ziemi, za plony, nawet w tym trudnym roku dla zbiorów, powinniśmy także uświadomić sobie, że zarówno ziemia, jak i nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne, są to rzeczywistości nam powierzone przez Boga, których mamy strzec i pielęgnować. Jeśli natomiast człowiek nie chce być stróżem, staje się tyranem wobec siebie, wobec drugiego, wobec ziemi, wobec tego wszystkiego, co Bóg mu daje, bądźmy pewni, że natura się zbuntuje” – podkreślił bp Wętkowski przestrzegając przed naruszaniem ładu naturalnego zwłaszcza w życiu małżeńskim i rodzinnym, którego dziś chce się dokonywać w imię prawa i źle rozumianej wolności.

Maryja w wizerunku czczonym w sanktuarium w Sobocie według lokalnej tradycji nazywana jest Panią Sobocką. Jak wyjaśnia kustosz tego miejsca, ks. Krzysztof Andrzejewski, słynący łaskami obraz został namalowany przez wielkopolskiego artystę w 1720 r., na co wskazuje widoczna na nim data. Jest on kopią oblicza Matki Bożej Śnieżnej, ale, co stanowi ewenement, przedstawionym w lustrzanym odbiciu.

BT KAI
Fot. B. Kruszyk 

14 września 2015