Bp Wętkowski w Inowrocławiu

„Europejczycy nie potrafią odnaleźć się w czymś poza dobrobytem. Jakby nic innego ich nie łączyło. Jakby nie mieli wspólnej religijnej przeszłości. Jakby zapomnieli, że żyją na kontynencie ukształtowanym przede wszystkim przez chrześcijaństwo” – mówił 14 września w Inowrocławiu bp Krzysztof Wętkowski.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył w święto Podwyższenia Krzyża Świętego Mszy św. w inowrocławskim kościele pw. Świętego Ducha. Po Eucharystii poświęcił nowy krzyż misyjny ustawiony w miejscu poprzedniego, poświęconego w 1978 roku. Wskazując na ten najważniejszy znak naszej wiary bp Wętkowski podkreślił, że przypomina on wielkie dzieło, jakiego Bóg dokonał wobec człowieka. Przytaczając słowa Psalmu „Wielkich dzieł Boga nie zapominamy” zauważył, że człowiek ma jednak skłonność przeciwną, aby tych dzieł Boga nie pamiętać. Czynią tak zarówno pojedynczy ludzie, jak i całe narody. Widać to szczególnie w ostatnich dniach, które wyraźnie pokazują, że Europejczycy nie potrafią odnaleźć się w niczym więcej poza dobrobytem. „Jakby nic innego ich nie łączyło. Jakby nie mieli wspólnej religijnej przeszłości. Jakby zapomnieli, że żyją na kontynencie ukształtowanym przede wszystkim przez chrześcijaństwo” – mówił dodając, że to wielka słabość Europy, bo nie da się żyć, nie da się opierać i upatrywać sensu istnienia i przyszłości jedynie w dobrobycie.

Po Mszy św. na przykościelnym placu odbyło się poświęcenie nowego krzyża misyjnego, który stanął w miejscu poprzedniego, poświęconego dla parafii przed 37 laty. Ustawiono go dzięki ofiarności parafian i ludzi dobrej woli. Krzyż taki jest pamiątką odbywających się w parafii misji świętych, które są czasem osobistego i wspólnotowego nawrócenia. Jak mówił bp Wętkowski, parafianom ma przypominać o podjętych podczas rekolekcji zobowiązaniach, wszystkim zaś o wielkiej miłości Boga, której jest symbolem.

Poniedziałkowa uroczystość była także parafialnym dziękczynieniem za plony. Wspólnie z biskupem pomocniczym gnieźnieńskim Mszę św. celebrował m.in. proboszcz parafii ks. Aleksander Sobczak.

BK/MK
Fot. M. Królak