Bp Wojtuś: życie jest święte

Po raz szesnasty w Domu Pomocy Społecznej w Ludzisku odbyły się 11 lutego obchody Światowego Dnia Chorego. Z podopiecznymi i pracownikami placówki spotkał się i modlił bp senior Bogdan Wojtuś.

Bp Wojtuś przewodniczył Mszy św. w intencji chorych i cierpiących oraz udzielił każdemu z podopiecznych, a także pracownikom DPS indywidualnego błogosławieństwa. Eucharystię koncelebrowali: ks. kan. Paweł Kowalski, dziekan dekanatu inowrocławskiego I oraz ks. Piotr Dułak, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Ludzisku. W homilii bp senior wielokrotnie nawiązywał do orędzia papieża Franciszka na Dzień Chorego podkreślając w sposób szczególny wezwanie do poszanowania godności i życia człowieka w od poczęcia do naturalnej śmierci. Życie – jak napisał papież – jest święte i należy do Boga, dlatego jest nienaruszalne i nietykalne. Ma być przyjmowane, chronione, szanowane i trzeba mu służyć od jego zaistnienia aż do śmierci – powtórzył za Franciszkiem bp Wojtuś wskazując na misję, jaką w dziele ochrony życia mają do spełnienia pracownicy służby zdrowia. Jak mówił, wszelkie działania medyczne muszą być nakierowane na człowieka i mają życie ratować, a nie je odbierać, dlatego – wrócił raz jeszcze do papieskiego orędzia – nie może być zgody na jakiekolwiek interwencje o charakterze eutanazji, wspomaganego samobójstwa, czy zaprzestania podtrzymywania życia, nawet wtedy, gdy stan choroby jest nieodwracalny.

W Mszy św. oprócz domowników i pracowników DPS w Ludzisku uczestniczyli także zaproszeni goście m.in. przedstawiciele lokalnych władz oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej. Po wspólnej modlitwie bp Wojtuś odwiedził oddziały i udzielił błogosławieństwa chorym, których stan nie pozwolił na udział w Mszy świętej. Później, wspólnie z wszystkimi obejrzał przygotowany przez mieszkańców domu program artystyczny. Wzorem lat ubiegłych podczas uroczystości w sposób szczególny uhonorowano i doceniono tych, którzy mimo własnych ograniczeń potrafią troszczyć się i pomagać kolegom. Podopieczni DPS w Ludzisku otrzymali dyplomy uznania i upominki.

B. Kruszyk
Fot. ks. P. Kowalski