Bracia na rekolekcjach

Ponad 100 członków Towarzystwa św. Wojciecha z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej wzięło udział w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych, które odbyły się w dniach 4 – 6 marca w sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej.

Rekolekcje rozpoczęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, po którym sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Głuszaka, asystenta kościelnego organizacji i z homilią abp. seniora Henryka Muszyńskiego. Nawiązując do czasu Wielkiego Postu i trwającego Roku Miłosierdzia kaznodzieja wskazał na nieogarnioną miłość Boga do człowieka, który jest najdoskonalszym dziełem stworzonym przez Boga. Nic i nikt nie zdoła ograniczyć miłości Boga do człowieka – mówił. Nawiązał też do zbliżającego się jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, przypominając braciom o ich własnych zobowiązaniach chrzcielnych. Po Mszy św. uczestnicy rekolekcji wysłuchali wykładu arcybiskupa seniora na temat biblijnych podstaw miłosierdzia oraz refleksji podjętej na kanwie książki papieża Franciszka „Miłosierdzie to imię Boga”. Abp Muszyński powołując się na teksty biblijne oraz encyklikę Jana Pawła II „Dives in misericordia”  podkreślił, że miłosierdzie to nie tyle przymiot Boga, taki jak dobroć, wszechmoc, wieczność, ale to Jego istota. Piątkowy dzień zakończył Apel Jasnogórski przed obrazem Matki Bożej Góreckiej. Następnego dnia bracia zgłębiali tajemnicę Bożego miłosierdzia podczas nauk rekolekcyjnych głoszonych przez ks. Głuszaka w oparciu o teksty Ewangelii, Dzienniczka św. Faustyny, bulli Misericordia vultus i książki papieża Franciszka. W nawiązaniu do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski wszyscy uczestnicy rekolekcji, podczas specjalnego nabożeństwa, odnowili przyrzeczenia chrzcielne wypowiadając indywidualnie przy chrzcielnicy i zapalonym paschale słowa „Wierzę w Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego” i kreśląc znak krzyża świętego.  O godz. 15.00 bracia uczestniczyli w nabożeństwie Godziny Miłosierdzia oraz skorzystali z sakramentu pojednania. Sobotni wieczór wypełniła Eucharystia sprawowana przez ks. Jarosława Antkowiak z Bydgoszczy, przejście przez Bramę Miłosierdzia i modlitwa różańcowa. Rekolekcje zakończyła Msza św. sprawowana w Góreckim Sanktuarium w niedzielne przedpołudnie pod przewodnictwem ks. Tomasza Głuszaka. Po homilii ks. Głuszak poprzez specjalny obrzęd  liturgiczny przyjął w poczet bractwa 12 nowych braci, pochodzących z Barcina, Inowrocławia, Sadek, Szamocina, Wągrowca, Wysokiej. Nowo przyjętym braciom Prymas Polski abp Wojciech Polak poświeci płaszcze w dniu 23 kwietnia, podczas I Nieszporów ku czci św. Wojciecha sprawowanych w katedrze gnieźnieńskiej.

Fot. J. Misterski

7 marca 2016