Bracia u grobu patrona

Członkowie Towarzystwa św. Wojciecha archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej modlili się w sobotę 21 września u grobu i relikwii św. Wojciecha. Mszy św. przewodniczył asystent kościelny bractwa ks. kan. Tomasz Głuszak, który nawiązując do postaci wspominanego tego dnia św. Mateusza apostoła i ewangelisty przypomniał, że spisana przez niego Ewangelia jest najpewniejszą propozycją na życie. Człowiek ma jednak wolną wolę i może z tej propozycji skorzystać lub ją odrzucić. Kapłan przypomniał również, że tę samą Ewangelię znał i głosił św. Wojciech, oddając ostatecznie za prawdę w niej zawartą własne życie.

Do Gniezna przyjechało 60 braci z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Odbywająca się co dwa lata pielgrzymka połączona była tradycyjnie ze spotkaniem sprawozdawczo-informacyjnym, w czasie którego podsumowano bieżącą działalność stowarzyszenia oraz zaprezentowano plany i zamierzenia na najbliższy czas. Warto przypomnieć, że Towarzystwo św. Wojciecha działa wyłącznie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Uważane jest za kontynuatora Straży Świętego Wojciecha powołanej w Gnieźnie w 1882 roku. Organizację pod znaną dziś nazwą reaktywował w 1990 roku prymas Polski kard. Józef Glemp stawiając przed braćmi trzy zasadnicze cele, które streścić można w trzech słowach – kult, formacja, reprezentacja. Pierwsze oznacza ciągłą troskę o rozwój kultu patrona, drugie świadome pogłębianie własnej wiary, trzecie czynne uczestniczenie w uroczystościach religijnych, zwłaszcza tych ku czci św. Wojciecha.

Fot. R. Wierzbowski

22 września 2019