Bracia u grobu patrona

Członkowie Towarzystwa św. Wojciecha jak co roku pielgrzymowali do grobu patrona. Spotkanie w Gnieźnie było okazją do zyskania odpustu w Roku Miłosierdzia, gnieźnieńska bazylika jest bowiem jednym z kościołów jubileuszowych. Mszy św. przewodniczył asystent kościelny stowarzyszenia ks. kan. Tomasz Głuszak. Po Eucharystii bracia przeszli do gnieźnieńskiego seminarium duchownego, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

Towarzystwo św. Wojciecha działa w archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej. Uważane jest za kontynuatora dziewiętnastowiecznej Straży św. Wojciecha. Zostało reaktywowane przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa dekretem z dnia 20 czerwca 1990 roku. Jego działalność streścić można w trzech słowach: kult, formacja, reprezentacja. Pierwsze oznacza ciągłą troskę o rozwój kultu patrona, drugie świadome pogłębianie własnej wiary, trzecie czynne uczestniczenie w uroczystościach religijnych, zwłaszcza tych ku czci św. Wojciecha. Członkowie bractwa ubrani w charakterystyczne granatowe płaszcze, które otrzymują po rocznym przygotowaniu, angażują się w organizację wielu uroczystości i wydarzeń kościelnych. Uczestniczą także w przygotowaniu pielgrzymek oraz imprez o charakterze kulturalnym, społecznym i oświatowym.

BK
Fot. B. Starczewski