Bracia w Mogilnie

Członkowie Towarzystwa św. Wojciecha regionu Kujawy uczestniczyli 21 maja w skupieniu zorganizowanym z okazji trwającego Roku Miłosierdzia. Modlitewne spotkanie w mogileńskiej farze rozpoczęła Msza św. celebrowana przez asystenta kościelnego stowarzyszenia ks. kan. Tomasza Głuszaka i miejscowego proboszcza ks. Zenona Lewandowskiego.

Nawiązując do Roku Jubileuszowego kaznodzieja przywołał postać św. siostry Faustyny i skierowane do niej na początku XX wieku objawienia Jezusa o Bożym Miłosierdziu. „Kto wówczas mógł przypuszczać, że niespełna sto lat później, tajemnica Bożego Miłosierdzia będzie znana we wszystkich zakątkach ziemi – mówił. – Kto mógł przypuszczać, że obraz Jezusa Miłosiernego będzie czczony na całym świecie. Kto wówczas mógł przypuszczać, że papież Polak, wyniesie do chwały ołtarzy siostrę Faustynę, że ustanowi Niedzielę Bożego Miłosierdzia, a sam przejdzie do wieczności w wigilię tego właśnie święta. Jak to, co wręcz po ludzku niemożliwe, stało się na naszych oczach możliwe” – dodał ks. Głuszak. Po Mszy św. bracia odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a następnie zapoznali się z historią i zabytkami mogileńskiej fary. Następnie przeszli do sali parafialnej wybudowanej przez ks. Piotra Wawrzyniaka, w której znajdują się pamiątki po wielkim społeczniku. Przypominając jego postać i dzieło ks. Zenon Lewandowski powtórzył za tym  „niekoronowanym królem czynu”, że „prawdziwego czynu można dokonać wspólną pracą i zjednoczonymi siłami”. Przy grobie śp. ks. Wawrzyniaka zgromadzeni modlili się na zakończenie dnia skupienia, prosząc także o wieczną szczęśliwość dla wszystkich zmarłych członków Towarzystwa św. Wojciecha, śp. Józefa Glempa i jego rodziców. W spotkaniu uczestniczyło 25 braci z Inowrocławia, Barcina, Pakości, Janikowa i Mogilna.

Fot. J. Misterski

23 maja 2016